View Single Post
  #63  
Vechi 09.01.2017, 11:58:16
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Exprimarea pentru crestini e in alti termeni, daca ai sa citesti Evangheliile vei intalni pasaje despre "aruncat afara, unde este plansul si scrasnirea dintilor".

Deci consecinte exista.
Într-adevăr, va fi o judecată. Iar cum va fi ea cel mai bine tot de la Hristos înțelegem: ''căci n-am venit ca să judec lumea ci ca să mântuiesc lumea. Cine Mă nesocotește pe Mine și nu primește cuvintele Mele are judecător ca să-l judece: cuvântul pe care l-am spus acela îl va judeca în ziua cea de apoi'' (Ioan 12, 47-48).

Deci nu vine ca judecător, ci ca vindecător, eliberator (de păcat și consecința lui, moartea), iar dacă în altă parte spune că toată judecata i-a fost dată Lui de către Tatăl (cu referire la Judecata de Apoi), mai sus ne spune și cum va fi această judecată: Ni s-au dat cuvintele Vieții și nu le-am primit. Ni s-a spus că vom fi de-a dreapta sau de-a stânga după cum am văzut sau nu în orice om suferind chipul lui Hristos, cerând de la noi milă și iubire.

Iar ceea ce ne va arunca în întunericul cel mai din afară iarăși nu este Dumnezeu, ci propria noastră alegere. Pentru că prin viața noastră am ales întunericul și n-am iubit Lumina.

Pedeapsa nu e altceva decât întunericul și frigul (sufletesc, spiritual) care nu sunt ceva în sine, ci care înseamnă, ca și în spațiul cosmic, depărtarea de Sursa de lumină și de căldură. Neant, nimic; resimțit extrem de dureros pentru că e potrivnic vieții. Durerea e doar consecința depărtării de Viața cea adevărată, care a început aici și acum și care se eternizează și se amplifică dincolo de moartea trupului, sufletul continuându-și mișcarea în sensul pe care i l-am imprimat noi, cu faptele noastre, derivate sau nu din ascultarea de Dumnezeu.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote