View Single Post
  #5  
Vechi 22.10.2018, 20:14:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
aia cu sfintii pastreaza-ti-o, dar nu ma acuza pe mine ca urasc cultura rusa, o uraste ala care-i sustine pe cei care au ars-o, adica tu!
eu nu batjocoresc nimic. toata fiinta neamului romanesc, toata istoria poporului nostru urla, ma, cand va vede cum luati apararea ereticilor! sunteti gata de orice pentru aia.

asta ce sfant rus a mai spus-o? in cazul asta ai grija sa nu te judece stefan cel mare! sluga cneazului, ereticul de popa rus de atunci, l-a anatemizat. poate nu stiai, asa ca ai grija sa nu fie fane p-acolo.

nu uita ca ma refer la rusi, repeta-ti asta non stop... minut cu minut...
nu conteaza reflexele mele, conteaza doar ale lui putin, ale lui kiril si mai conteaza cat de puternici sunt ai nostri. oricum, pregateste-ti pasaportul...
Tu în primul rând ai deturnat discuția din nou de la subiectul Tolstoi, la ce susține unul și altul nici măcar nu poți dovedi asocierile tendențioase, cum ai nerușinarea să faci asocieri cu ce gândește fiecare ?
De când ești pe forum ai batjocorit sau tratat în dispreț odată la două postări câte ceva, tu mi-ai răspuns deja la două threaduri, nu eu m-am luat de tine, eu nu am nimic cu tine văd doar ura cu care scrii.

Chiar trebuie să suport interpelările tale, batjocurile și disprețul disimulat?
Cu ce drept îți permiți tu să o faci pe jandarmul forumului și să faci glume tâmpițele cu luat trenul la Moscova?

La Dumnezeu nu este nici elin, nici roman, un om dacă urăști deja ai pierdut tot duhul Evangheliei.
În repetate rânduri ai avut ceva de înjurat la adresa slavilor.

Eu nu amestec geopolitica cu ortodoxia, privesc la Sinaxar și văd că ortodoxia e universală, nu diabolizez un popor și nu rezum ortodoxia la un anumit moment sau conducător istoric.

Pe mine nu are de ce să mă judece nimeni pentru că nu am hulit lucrarea duhovnicească a nimănui, eu disociez planul spiritual de restul.
Nu mă interesează ce reflexe au diferiți despoți, ei sunt vremelnici.

Te rog încetează să-mi mai ataci câinește postările, nu cred că-mi impui tu ce să vorbesc și nu ai dreptul să-mi deformezi spusele și să-mi faci false procese de intenție.

Da te va judeca Dumnezeu stai liniștit pentru fiecare lucrare de ciuntire a Evangheliei, pentru dispreț și bădărănie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 22.10.2018 at 20:21:07.
Reply With Quote