View Single Post
  #13  
Vechi 28.08.2010, 16:19:36
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok

as veni cu o marturie personala,care e cat se poate de reala !
in prealabil citisem,anumite scrieri ale parintelui,si gasisem in ele idei de forta si foarte pertinente denotand o mare putere sufleteasca !
si apoi privind fotografiile sale, nu am putut sa remarc acei ochi hipnotici,a caror forta te patrunde dincolo de timp !
in orice caz, o personalitate interesanta,a bisericii ortodoxe,dar in ultima vreme am vazut ca si...controversata putin !

in orice caz, aflat anul trecut intr-o vacanta de primavara prin tara, nu am ezitat,aflandu-ma in apropriere sa vizitez manastirea prislop, unde se afla mormantul dansului !

la doua saptamani,dupa ce m-am intors acasa,si mi-am reluat serviciul si am intrat in rutina de zi cu zi, intr-o noapte am avut un vis mai special, in care se facea ca intru intr-o incapere mare, zugravita toata in alb, peretii si tavanul toate erau albe,iar in interior m-a intampinat in tacere si m-a insotit pe tot parcursul vizitei mele un om inalt cu barba imbracat in haine calugaresti negre. Spun ca m-a insotit pe parcursul vizitei deoarece, incaperea era un fel de muzeu popular in care erau expuse sculpturi din lemn, printre care domina ca si motiv estetic cel al rotii sculptate si al funiei !
la sfarsitul vizitei, mele am dat sa ies, iar acel om in haine calugaresti negre,m-a asteptat la iesire si a dat mana cu mine in tacere !

Acesta e visul,aceasta ce am vrut sa spun !