Subiect: LEGIONARI?
View Single Post
  #54  
Vechi 12.04.2014, 15:54:06
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-deci duhovnicii au gresit ca l-au apreciat pe CZC si tu nu gresesti,tu esti mai destept decat ei..
-este de ajuns invatatura ortodoxa,dar totusi am putea sa apreciem ML la momentul istoric respectiv,pt ca a facut mult bine si mai ales sa apreciem martirii si sfintii din temnitele comuniste,care majoritatea au fost legionari si nu s-au lepadat de miscare ,nu le-a parut rau ca au facut parte din ea,ci o laudau.
-daca avem un pahar umplut 95% tu vezi partea goala a paharului desi e numai 5%; vezi numai crime,asasinate...cand ai putea sa vezi o gramada de lucruri bune la ML;
-Stefan cel Mare este sfant si a omorat oameni,pt apararea ortodoxiei si a tarii
-la liturghie se vorbeste de eroii celor 2 razboaie mondiale care au aparat tara
-dar cand vorbim de legionari imediat o dai numai cu crime si iar crime,parca ar fi fost niste criminali in serie si nu niste crestini si romani adevarati...majoritatea
-daca Eminescu,Iorga... si altii au vorbit negativ de evrei pt ca peste tot vroiau sa faca stat in stat...trebuie sa-i numim nazisti? sau ii numim asa doar pe legionari care au luptat impotriva masoneriei si comunismului-desi cu evreii oameni simplii nu aveau nimic,drept dovadaca primul teatru evreiesc din lume ! s-a construi fix cand erau legionarii la putere (culmea).
da, amice, SUNT mult MAI DESTEPT decat acesti asa zisi "mari duhovnici" (oare dupa ce criterii sunt catalogati acesti mari duhovnici?) care lauda un om care binecuvanta asasinate. Un mare duhovnic stie foarte bine ca la o spovedanie o persoana care ascunde un pacat cu buna intentie, acea spovedanie este egala cu zero. Cum poti tu sa cataloghezi un preot ca mare duhovnic cand acesta persoana lauda un criminal? Eu unul nu laud pacatul, asa cum fac acesti asa zisi mari duhovnici.
Stefan cel Mare si Sfant a omorat dusmanii tarii si ai crestinismului. Acest voievod si-a aparat tara de cotropitori. Nu stiu ca I.G Duca sa fi fost dusmanul tarii si al cretinismului ortodox si sa fi fost un cotropitor al Romaniei, ca sa merite sa fie asasinat.
In legatura cu sfintii legionari...las-o mai moale. Atunci cand niste persoane sunt trecute in calendarul ortodox si sunt canonizate de Sinodul BOR, abia atunci acele persoane sunt catalogate ca sfinti ortodocsi. Pana atunci nu. Zelea Codrenu nu a fost arestat si ucis impreuna cu ceilalti legionari datorita invataturii crestin ortodoxe, ci din motive politice. Atunci cum poti tu sa spui ca Zelea Codreanu e un martir al crestinismului? Al politicii DA, dar al ortodoxiei NICIODATA!
Pentru ce sa laud o miscare politica omeneasca, asa cum a fost ML? Ortodoxia, care este divina, e suficienta. Maine, poate o sa spui ca e bine sa laudam PSD-ul sau PDL-ul ca aceste partide au facut mult bine tarii. Apropos, CE BINE a facut Romaniei ML, pentru ca tu spui ca ML a facut mult bine tarii?
Legionarii crestini adevarati? Unii, poate da, pentru ca DOAR Dumnezeu stie ce este in inima omului.Dar asta nu inseamna ca TOTI legionarii erau buni crestini. Un criminal nu are cum sa fie un bun crestin.
Intr-un pahar plin cu apa (suta la suta) sau cu var alb, daca se adauga doar o picatura de cerneala, intreg paharul se va colora in negru . Asa si cu miscarea legionara. Chiar daca ar fi facut bine (eu astept sa-mi spui acest bine), crimele savarsite de ai au "colorat" precum cerneala, intregul "vas" de fapte bune in negru. Un singur pacat e suficient ca sa-l arunce pe om in iad. Pentru Adam a fost suficient un singur pacat, ca sa fie alungat din gradina Edenului.
Intradevar, la Sf. Liturghie se pomenesc eroii care si-au dat viata pentru apararea tarii. Dar oare, toti acesti eroi au fost legionari? Chiar nu stiam ca eroismul si vitejia, au aparut in Romania odata cu ML!
Spui ca vad doar crime si asasinate atunci cand voprbim de ML. E vina mea ca ML s-a remarcat prin asasinate? Care e binele pe care l-a facut ML?
Eminescu NU a facut parte din ML. In legatura cu ce ai spus despre evrei, ca vroiau sa faca stat in stat prin tarile pe unde au umblat, ITI DAU DREPTATE
Reply With Quote