View Single Post
  #4  
Vechi 17.10.2011, 13:47:09
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
As vrea sa adresez problema lui Mos Craciun. Oricat de benefica ar fi idea asta unui copil, parintii prea mult il lauda pe acesta. Cand intrebi un copil, ce se intampla de Craciun? Pai, vine Mos Craciun cu cadouri!
Pai, defapt, de Craciun se naste Domnul si Dumnezeul nostru Iisus Hristos. Printre altele, mai e si chestia asta cu Mosu care da cadouri.
Poate vor fi parinti care vor spune ca copii sunt prea mici sa inteleaga asemena lucruri inalte. Eu zic ca nu e adevarat, un copil, inger fiind, intelege mult mai bine decat un adult pacatos ca mine. Ca nu stim noi ce reprezinta cu adevarat Craciunul si semnificatia lui, asta e alta problema!
Exact, si pe mine ma irita profund faptul ca sarbatoarea comerciala a craciunului a inlocuit aproape pe cea adevarata a Sfintei Nativitati... In Occidentul ala conformist, desfranat si penibil, chiar ii zic deja, in murdara limba engleza, "Xmas", abolind pe Christ. Odata, l-am injurat pe un negustoras occidental care imi trimisese o promotie cu Xmas (locuiam in Germania, atunci).
Reply With Quote