View Single Post
  #1  
Vechi 16.02.2015, 23:31:22
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Vorbele care ucid!

Au fost atentatele de la Paris.Apoi cele din Danemarca...
Dar oare nu este un semnal de alarma ptr societatea actuala!!?...unde nu se mai respecta nimic.Doar islamistii sunt de vina???...Daca cineva respecta un profet,de ce sa ne batem joc de el ,in numele unei asa zise "Libertati de expresie"?
Daca noi lezam simtamintele ,credinta sau omoram spiritul cuiva???...Oare ce indreptatire avem?...
Daca ei spun: "Nu ne place sa ne vorbiti profetul de rau!" ,si unora li se pare "cool" sa continue,ca ei sunt "macho" si nu le e frica.Cu Iisus s-au facut piese jignitoare(nu imi vine numele in cap,oricum nu e important numele piesei),si noi am tacut.Si ei cu o credinta, zicem noi mai mica, ne arata ca sunt mai buni ca noi.
Zice ca libertatea cuiva trece prin libertatea semenilor sai.Adica eu pot sa intind mana brusc in fata mea, am libertatea asta, dar daca o fac fiind cineva in fata mea atentez la bunul mers al vietii altuia.
De ce e un semn ptr Societatea actuala ce s-a intamplat in Franta si Danemarca???...
Se vorbeste cu usurinta pe Internet ,"retele sociale"!
Vorbele ranesc,vorbele ucid!!!
Era la inceputul anului 2013 in Italia se sinucidea o tanara in jur de 14 ani.Aparuse intr-un filmulet in care era bauta si filmul a fost pus pe Net.Au inceput bineinteles comentariile rautacioase!E destul pana vin 2-3 apoi "viteji" gasesti destui sa continue cu batjocura cu atat mai mult cat si prietenul ei a fost printre cei care au jignit-o.Fata a rezistat cat a rezistat si apoi si-a pus capat zilelor.Parintii fetei distrusii au facut plangere la Politie.Politia a facut ancheta dar nu au gasit nimic concret... doar VORBE!!!Unul ia zis "Esti nasoala!" altul "Esti penala!"Altii au continuat ,si efectele s-au vazut.
Da!!!VORBELE UCID!!!
Culmea au vorbit-o de rau fiind si moarta,in public pe retele!

O societate prapadita si indepartata de Dumnezeu.Tine-ti minte cum Adonia ptr niste vorbe si-a pierdut capul.Vorbim cu usurinta despre oricine,il balacarim in public fara nici o opreliste,ne suim chiar mai sus presedinte,premier,etc...nu se mai respecta nimic...dar nimeni nu o spune, decat niste islamisti pe care ii privim dispretuitor (ca nu au credinta adevarata).
Aceste "retele sociale"mai au si alte multe victime de bulling si hartuire.O tanara isi punea probleme teribile nu stiu ce i se parea ei ca nu e in regula ca e penala,slaba etc ca zidul ei nu e nu stiu cum,intr-un cuvant ca nu e in regula cu ea.Apar articole tembele care incurajeaza facebook si ii ridiculizeaza pe cei care nu au facebook,ca doar Brevyk si alti sociopati nu au avut facebook.Dar nu se pune prroblema ca poate fi un timid,poate fi un copil hartuit si dispretuit.

E nevoie de modele oameni care sa nu aiba nevoie de publicitate ieftina pe retele sau pe TV.Andrea Marin a fost printre putinele care la intrebarile insistente ale ziaristilor (ma rog au prins-o pe strada):
"Dar nu e un motiv de bucurie,de ce nu dati detalii?"(se refereau la nunta ca a facut-o foate discret)
Andreea raspunde "Da e un motiv de bucurie ,tocmai de aceea imi place sa fiu discreta!Lasati-o sa fie un motiv de bucurie!"Cumva ca vreau ca sa fiu discreta, ca voi presa sa nu incepeti sa desfaceti firul in patru si sa murdariti, sa jigniti,etichetati etc

Pentu unii e o practica curenta "spalarea rufelor" in public ,dar ptr altii asa ceva ar fi cu costuri emotionale mari.
Cati stiu de gestul Andreeei Marin?Putini... multi stiu de Bianca Dragusanu,Oana Zavoranu .Bahmuteana etc...
Islamistii ne-au dat un semnal sunt lucruri cu care nu glumim.Nu e voie sa glumim!
Macar atat sa nu murdarim!Profetii si Dumnezeu!

Last edited by Jonnyw2013; 16.02.2015 at 23:33:49.
Reply With Quote