Subiect: 40 De liturghii
View Single Post
  #6  
Vechi 05.07.2010, 18:24:35
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit ,,este alba sau e neagra"

Citat:
În prealabil postat de alinutza109 Vezi mesajul
Am deschis un grup interesant cu acest subiect.Citeste ca te vei lamurii.
http://www.crestinortodox.ro/comunit...p?group_id=241
Citind postarea ta , frumoasa si cunoscuta dealtfel, m-am oprit asupra unei contradictii . Am sa o postez imediat dar te rog pe dumneata sora sa ma lamuresti care este adevarul. Uite despre ce este vorba :

,,Eu sunt proprietarul acestei grădini. Grădina aceasta cu pomi a fost a mea și baia aceasta am zidit-o pe cheltuiala mea și am lăsat-o în folosul comunei, dar am murit în floarea vârstei, cu păcate grele și m-am dus în iad. M-am mărturisit eu, dar degeaba, că n-am avut vreme când face canon "

Asadar , stim clar din dreptul canonic si bisericesc precum si din liturgica speciala ca taina sfintei marturisiri iarta si desleaga de pacate . Pai daca proprietarul s-a marturisit pt. pacatele sale , asa grele cum sunt, si a fost deslegat de iele si iertat cum de mai patimeste acum, pe de-oparte iar pe de alta , facerea canonului (epitimiei)este mai mare decit taiina spovedaniei insasi ? Si sa nu uitam ca de multe sute de ani si pina in ziua noastra preotii nu mai dau canoane la spovedanie sau daca dau nu dau exact cum prevade coolectia de canoane ci niste canoane in gluma . Adica , spovedania singura nu este suficienta sau canonul facut integral ce trebuinta mai are de deslegarea de pacate din spovedanie ? Im, cum este sora ? Ce-i cu contradictia aceasta ? Care sa fie adevarul ? Ne mai vorbind ca acest subiect , al spovedaniei si al deslegarii de pacate, periodic se discuta si se intoarce pe toate partile pe acest forum fara a se fi precizat pina acum in mod unitar , in consens de toti userii, rezolvarea acestei contradictii.

Tu sora, ce parere ai ,chiar asa ,,de geaba" este taina spovedaniei , cu canon bine stabilit dar neimplinit, parere intemeiata desigur si nu asa doar parelnica pura ?Pai ne jucam de-a biserica si adevarul sau de-a biserica si glumele ? Dar daca este sa dai cu presupusul renunt. In cazul acesta nu mai doresc nici un raspuns deoarece asa usurel cum pare la prima vedere subiectul , el este de interes covirsitor pt. ortodoxie. Catolicii stim cu au rezolvat situatia ... inventind purgatoriul, neoprotestantii au desfintat complet taina marturisirii deoarece ei se mintuiesc doar daca fac parte din rindul rasvratitilor protestatari , dar la noi la ortodoxi , cum este adevarat ?

Last edited by zaharia_2009; 05.07.2010 at 18:28:11.
Reply With Quote