View Single Post
  #77  
Vechi 07.09.2011, 09:01:51
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FireSpirit Vezi mesajul
Nu de asta sunt suparata. Am facut niste alegeri care mi-au schimbat viata in rau. Culmea, chiar cand eram mai religioasa... Exemplul cu cainele e primul care mi-a venit in minte, nu asta e singurul motiv pentru care sunt revoltata.
Acum va inteleg....
Alegerile pe care le facem in viata gresite sunt datorita ispitelor care pun stapanire pe noi si carora daca suntem doar la stadiul de "caldicei" in ale credintei nu le putem face fata.
Ne credem mandri si in momentul in care trebuie sa decidem ceva ne lasam ispititi de beneficiile care vor rezulta pe urma. Cati dintre noi il rugam pe Dumnezeu sa ne lumineze mintea in acele momente ca sa luam decizia cea mai buna? Foarte putini...
Si atunci dam cu capul de zid! Unii dintre noi se intorc catre Dumnezeu si isi intaresc credinta, altii il blestema si il hulesc pe Dumnezeu ca din cauza Lui s-au intamplat toate si isi traiesc viata avand ura in suflet, altii intra intr-o depresie puternica si isi cauta alinarea in tot felul de medicamente antidepresive, altii se refugiaza in alcool iar cel mai grav unii se sinucid.
Eu iti spun toate astea in cunostinta de cauza. Sa nu crezi ca esti singura care a facut alegeri gresite in viata si exact cum spui tu, in momentul in care credeam ca eram mai religioasa. Eram de fapt dintre cei "caldicei". Sotul meu nu era nici atat, zicea ca el nu intelege ce zice popa la biserica si ca se plictiseste acolo...mergea doar de Pasti si Craciun la biserica. Anul trecut am avut o incercare crancena din care am zis ca nu mai scap. Ma rugam seara lui Dumnezeu sa faca cumva sa ma ia la El ca nu mai vroiam sa traiesc atat de chinuit imi era sufletul. Imi puneam fel de fel de intrebari si nu integeam de ce mi s-a intam plat asta de ce mie si familiei mele? de ce?
Nu mi-am revenit deplin nici acum, INSA, pot sa-ti spun cu siguranta ca fara EL acum nu as mai fi fost in viata. Ne-am intors amandoi catre Dumnezeu am inceput sa ne rugam mult mai mult, sa postim si sa mergem la biserica. In ciuda problemelor pe care le-am avut suntem mult mai uniti si comunicam mult mai mult decat inainte. Maicuta Domnului are grija de noi!
Nu-ti intoarce fata de la EL fiindca nu-ti va fi bine, crede-ma!
Doamne ajuta!
Reply With Quote