View Single Post
  #15  
Vechi 12.09.2011, 00:22:32
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de loricel Vezi mesajul
Am o fetita de 11 ani si deja ma confrunt cu probleme grave:tendinte emo,fumat,minciuna,preocupare exagerata de aspectul exterior,trandavia.
Nu stiu cum sa procedez sa nu inrautatesc situatia.
Sper sa nu te superior pe mine, dar daca al meu copil al avea probleme grave, as considera ca eu sunt principalul vinovat si as incerca sa schimb ceva la mine.

Poate ar trebui sa iti gasesti un duhovnic la care sa cauti indrumare.


Poate ar trebui sa cauti rezolvare problemelor din familie, sa dedici mai mult timp copilului. Eu incerc sa fac treburile casnice cand copilul este la scoala sau doarme etc.. Iar in rest stau cat mai mult cu el, facem teme, citim, ii ascult vorbaria infinita etc... Incerc sa fiu o prezenta reala in viata lui, nu doar il hranesc si imbrac. Pt. aceasta evident ca sa sacrificam alte lucruri, in special timpul personal (adica timpul de privit tv, de iesit cu prietenii, de citit carti sau alte lucruri pe care le faci ignorand copiii).
Fiul meu poate face temele singur, dar are nevoie sa stie ca ma intereseaza progresul lui, ca imi pasa, ca ma implic etc.
De asemenea, poate nu strica sa controlezi mediul social al copilului, sa-i restrictionezi relatiile daca are example negative in mediul ei social.

Cat despre trandavie, eu am regula: la mine in casa nu se sta degeaba.
Dar acestei reguli ne supunem toti (si parintii). I-am explicat sa pierderea timpului este pacat grav (timpul vietii este un dar de la Dumnezeu, trebuie folosit intelept).
Reply With Quote