View Single Post
  #86  
Vechi 18.04.2012, 00:34:31
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoradoi Vezi mesajul
Pina cind inca mai sint locuri pentru morminte,sa ne asezam in pamint ,spre odihna,pe cei adormiti intru Domnul!,asa cum am invatat de la parintii si srabunii nostri.Hristos a Inviat!
Adevarat a inviat! Bine spus. Am citit la Sfantul Nicolae Velimirovici un cuvant folositor despre incinerare.

Oare oamenii ard trupurile moarte ale cainilor, cailor, pisicilor si maimutelor? Eu n-am auzit de acest lucru! Am auzit si am vazut ca le ingroapa. Prin urmare, de ce sa impui fortat inicinerarea trupurilor moarte ale oamenilor, care sunt stapanii tuturor animalelor de pe pamant?

N-ar fi fost mai necesar, din orice punct de vedere, un crematoriu pentru animalele moarte, in principal in orasele mici, decat oameni? Acest obicei pagan si barbar a lipsit din Europa datorita civilizatiei crestine, vreme de doua mii de ani. Cel care doreste s-o readuca, nu doreste nimic altceva, nici civilizatie, nici modernism, nici ceva nou, decat ceva vechi, care a fost inlaturat din vechime.

In Anglia, tara care greu poate fi catalogata drept necivilizata, este foarte urata de popor aceasta forma de neopaganism. Trebuie sa stii ca in Londra mor in fiecare zi cateva mii de oameni. Eu, in America, am vazut mormintele marilor presedinti: Wilson, Roosevelt, Lincoln si ale multor alte persoane insemnate. Niciunul dintre ei n-a fost incinerat

Reply With Quote