Subiect: candela!
View Single Post
  #5  
Vechi 20.08.2009, 19:14:22
ylyana's Avatar
ylyana ylyana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cdiasimi Vezi mesajul
Acum vreo trei ani am primit o candela mica. Am folosit-o pentru coltul de rugaciune bineinteles si de cateva ori la scoala, la unele teme studiate la ora de religie.
De catva timp a aparut o problema. Partea din exteriorul candelei este lipicioasa si, datorita acestui lucru, nu mai este "comoda" atunci cand o folosesc (o pregatesc pentru copii, apoi trebuie sa scriu la tabla, pun mana si pe alte materiale didactice folosite la clasa). Cand o pregatesc pentru a o folosi., degetele imi devin lipicioase (nu stiu ce s-a intamplat, s-a scurs mirul si ... nefolosind-o o perioada mai mare de timp din cauza asta ... habar n-am).
Puteti sa-mi dati un sfat cum sa o curat si s-a pastrez "intacta" pentru un timp cat de indelungat?
Candela trebuie folosita zilnic , iar daca a devenit asa e pentru faptul ca s-a uscat uleiul pe ea,
intr-un vas curat , se pune candela (numai cel din sticla )si se toarna apa fierbinte cu un detergent de vase, se lasa asa la inmuiat ceva timp, apoi se spala, apa care ramane nu se arunca nici o picatura , se pune intr-o sticla sau daca se poate la tara la radacina unui copac.
M-a invatat o maicuta de la manastire!!!

Dumnezeu sa ne ajute
Reply With Quote