View Single Post
  #3  
Vechi 05.12.2011, 17:04:56
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Și cum anume a făcut Domnul dragostea lui Petru lucrătoare? Asta poate că vă întrebați: ce a făcut ca să nu mai facă și Petru la fel ca Iona, că doar cine se naște din ispisikăă șoareci mănâncă, deci vreți să știți ce a făcut Iisus ca să nu-L mai încurce Simion Petru, fiul lui Iona, pe Tata? Păi ce să facă, a fluierat după 2-3 peștișori, care au sărit afară din apă, i-a prins și i-a pus pe jar la prăjit și le-a zis ucenicilor să aducă și ei ceea ce au prins ei, peștii pe care i-au prins ascultând de El, un necunoscut, ca să arunce mreaja de-a dreapta corabiei... deci să vie și să-i puie pe jar. Voi vă gândiți la cineștie ce mare ospăț, că doar prinseseră mulți pești, și mari și mici... că era gata să se rupă mreaja, dar ea nu s-a rupt.

...Așa am crezut și eu, că i-a chemat la ceva chef lumesc, la barbecue, la ospăț câmpenesc, așa am crezut că le-a dezlegat poftele la undelemn, miere, vin, pâine și pește... defapt Tata bătea apropoul tot la arderile de tot... adică la jertfă, să jertfească și din pește... din ăla pe care-l prinseră chiar atunci... însă era cu trimitere mai degrabă la jertfa aia care va urma.

Adică să postească ei și la pește... inclusiv la somon și somn ... la somnul păcatelor.

Last edited by vsovivi; 05.12.2011 at 17:17:47.
Reply With Quote