Subiect: Reforma ortodoxa
View Single Post
  #30  
Vechi 25.10.2018, 17:46:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Tu si gpalama vedeți foarte bine ortodoxia,dar o vedeți din interior.
Ascult și eu la preoții preocupați cu cateheze, conferințe, articole religioase.

Sunt occidentali care o văd din exterior și se convertesc, pentru cine nu privește cu patimă și cu preconcepții nu are nevoie de subtitrări de la diferiți formatori de opinie ca să înțeleagă.

Până la urmă nu e neutră părerea celor care înfierează ortodoxia, doar pentru că ei sunt critici, în fapt s-au poziționat deja într-un fel față de subiect nu sunt echidistanți.

Sunt mulți care gândesc ceva de genul - dacă o părere e acidă sau potrivnică e bună, doar pentru că vine de la alții și ei n-ar avea nicio legătură subiectivă - mi se pare fals.

Nu am cum să o văd din exterior dacă particip măcar ca și credincios la viața ei, cine e mai aproape de foc se încălzește, până la urmă ca să aflu despre un subiect merg la sursă, nu întreb oameni care sunt pe dinafară.

Trebuie o selecție mai bună a surselor de informare cu privire la activitățile Bisericii, eu nu mai citesc presa de tipul digi, adevărul, hotnews, decât așa tangențial pe anumite studii sociologice sau istorice, după măgăria pe care au făcut-o la referendum și pe care continuă să o facă în apropierea fiecărui praznic religios de cuvioasa Parascheva sau Sfântul Dimitrie.

Nici n-ar mai trebui preoții să pună piciorul în redacții care 10 luni pe an înfierează Biserica, dar de Paști și Crăciun ca să-și facă vânzările comerciale pe tema „sărbătoare în familie” invită preoți, mediatizează slujbe, fac documentare pe Athos și la mănăstiri - și mizeria protv e inclusă aici care alături de digi24 fac cea mai demonică lucrare împotriva Bisericii în rândul audienței publicului tânăr de 18-48 de ani.

Protv a imbecilizat cel mai rău România prin telenovele și campaniile ei cretine în proporție de 70%.

Trebuie să fii prost ca să te manipuleze protv-ul, nu e semn de deșteptăciune, eu nu bănuiesc de cultură un om care se uită la românii au talent și votează un tip pe tocuri.

Până la urmă „godporațiile” lui cristian tudor popescu, intenționat cu litere mici sunt trusturile corporații astea mizerabile care-și crează zei la minut.
Ei crează zilnic zei și parazitează cel mai rău mentalul colectiv pe calea undelor, ei spală creiere 24/24 și acuză Biserica că ar face asta.

zeul din fruntea trustului plătește realizatorul cu 4-5 mii de euro sau mai mult, din reclamă mincinoasă prin omisiune, ca să dea lecții de smerenie financiară Bisericii.

Cum nu le e și rușine nenorociților ăștia care iau și 7-8 mii de euro de la televiziuni să dea lecții de smerenie financiară, ca să nu mai zic de artiști paraziți plătiți la sindrofii publice ale orașelor cu bani grei.

Penibili de tipul Tudor Chirilă care manipula ca un porc despre referendum nu se vor fi lipit la ban public când au concertat la diferite zile ale orașelor ?

Vrem spitale nu carnavale !
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 26.10.2018 at 00:24:50.
Reply With Quote