Subiect: Vreau o familie
View Single Post
  #4  
Vechi 15.10.2010, 23:41:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonim30 Vezi mesajul
dar cum scap de depresie?
Cum poate să fie o creștină deprimată ? Și dv, ca și mine, am cunoscut atâția oameni. Unii mai așa, alții mai altfel. Dar chiar și în cazul oamenilor cei mai minunați pe care i-am cunoscut, a existat ceva care ne-a plăcut mai puțin, ceva ce am fi vrut să fie îndreptat. Să presupunem acum că ar exista cineva care ar avea reunite în el toate însușirile frumoase pe care le-am întâlnit la diferiți oameni. Să mai presupunem că ar avea multe alte însușiri, atât de minunate încât nu numai că nici nu le-am întâlnit în viața de până acum, dar nici măcar nu ne-am putea gândi la ele. Cine nu ar iubi un asemenea prieten ? Mai ales dacă el ne-ar iubi cu o iubire mult mai are decât suntem noi capabili ? Cine nu ar petrece lângă un astfel de prieten o viață întreagă, ba chiar o eternitate ?

Dar exact acest lucru ni se va întâmpla. Un asemenea prieten există și ne-a așteptat cu o foarte lungă răbdare. Chiar vom petrece o eternitate întreagă alături de El, dacă vom avea grijă să nu pierdem prietenia lui.

În fața unei asemenea perspective, mai poate fi vorba de depresie ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote