Subiect: Carti ortodoxe
View Single Post
  #8  
Vechi 05.08.2008, 16:15:28
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

"Traditie",

Asta e parerea ta si a celor care au scris acolo. Mie personal nu-mi plac habotnicii si cei care poarta ochelari de cal. Cine crede ca numai si numai ortodocsii se pot mantui s-ar putea si sper sa aiba surprize la poarta Raiului.

Eu vad in cei care critica asa o carte o anumita invidie. O judecata cam stramba si un fel de mandrie subtila si degeaba... Parerea mea.

Mie mi se pare ca omul a ajuns la un nivel la care se poate detasa de "fructul faptei", impartasindu-ne din starile extatice la care a ajuns, fara mandrie sau altceva, spre a ne indemna sa credem ca Hristos ne mai si ajuta indulcindu-ne si intarindu-ne intre necazuri si dureri, dupa cum ne-a promis... Pai cati dintre sfinti nu ne-au relatat despre contemplarea lui Dumnezeu in rugaciune? Sa-i categorisim pe toti ca avand "parere de sine"?! Citeste "Marturii din viata monahala" si o sa vezi alt sfant care ne povesteste despre starea cea mai inalta a rugaciunii pe care a fost invrednicit sa o experimenteze.

Thomas Kempis sau "un anonim", cum scrie pe versiunea ortodoxa, pur si simplu a avut si darul de a povesti in scris cum altii nu pot s-o faca pentru ca... n-au avut talent de scriitori! Si Petre Tutea era o enciclopedie ambulanta si un mare orator, dar talentul scriitoricesc ii lipseste.

Dar, inapoi la topic, sa ne scriem cateva titluri care merita o atentie sporita.
Reply With Quote