View Single Post
  #1  
Vechi 03.05.2011, 22:33:46
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit Bang-bang, o membra a forumului devine catolica

Cred ca e mai bine asa, decat sa deturnam discutia despre clopot, nu? Continuarea discutiei de aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=12472&page=3

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa se intampla daca cineva nu stie aproape nimic despre ortodoxie si citeste altceva care spune altceva. ce citeste prima data crede ca e adevarul. Altii au devenit budisti sau yogini facand asa.
Nu vreau sa comentez, dar cred ca stiu un pic mai mult decat nimic despre ortodoxie. :) Daca ma intrebi, pot sa iti raspund destul de coerent si la obiect despre destul de multe subiecte, inclusiv ortodoxia. Am crescut in ea, am studiat-o, am practicat-o pe cat am putut, si pana acum un an nu am avut nici cea mai mica intentie sa o transform, in ceea ce priveste viata mea, in altceva.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iar preotul catolic ti-a dat o carte cu intentia evidenta de a te converti. Singura problema e ca era neadevarata, dar cum tu nu stiai prea multe de ortodoxie (sau nu ai dorit sa stii) ai crezut ce ai citit prima data. Pentru ca aflam cam ceea ce dorim sa aflam, nu ceea ce e adevarat neaparat. Adica o persoana pasionata de paranormal e interesata si receptiva doar de aceste lucruri ( ca sa dau un exemplu).
Cartea mi-a dat-o dupa ce am si trimis cererea oficiala de intrare in Biserica Catolica. :) Nu, nu a incercat sa ma otraveasca cu mesaje anti-ortodoxe, nici pe departe.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).

Last edited by Noesisaa; 03.05.2011 at 22:37:40.