View Single Post
  #2  
Vechi 27.05.2011, 19:12:28
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Si textul:

Vino, o, Duhule Dumnezeiesc,
mângâietorul sufletelor mâhnite,
bucuria inimilor și ușurarea suferințelor!
Vino, o, sfințitorul păcătoșilor, învățătorul celor umiliți,
tatăl cel milostiv al orfanilor,
puterea celor slabi și ajutorul celor săraci!
Pătrunde până în adâncul duhului meu cu harul tău.
Aprinde cu preasfântul tău foc inima mea.
Străpunge-mă cu dragostea ta.
Dă-mi să gust din bucuriile tale cerești,
ca, de acum înainte,
să disprețuiesc plăcerile simțurilor
și să nu caut decât plăcerile sufletești.


Ziua întâi

Duhule Sfânt, Mângâietorule, mă închin cu umilință și te rog cu toată ardoarea inimii să binevoiești a mă ajuta în primirea sfintelor tale daruri. Eu nu le pot primi, Duhule dumnezeiesc, fără ajutorul harului tău prevenitor. Fără tine, nu pot să-ți fiu plăcut.
De aceea, te rog, precum ai pregătit sfânta Inimă a Mariei pentru întruparea Cuvântului veșnic, să pregătești și inima mea, ca să poată primi flăcările fericite ale iubirii tale, tu, care viețuiești și domnești în vecii vecilor. Amin.

V. Vino, Duhule Sfânt,
umple inimile credincioșilor tăi.
R. Și aprinde în ele focul iubirii tale.

Să ne rugăm:
Pătrunde, Doamne, cu focul Duhului tău Sfânt inimile noastre, ca să-ți slujim cu inimă curată și plăcută ție. Prin Cristos, Domnul nostru. Amin.


Ziua a doua

O, Marie, Maica mea preaiubită, fiindcă tu ești Mireasa Duhului Sfânt și împărțitoarea darurilor sale sfinte, cu umilință, îngenunchez la picioarele tale și implor harul divin care îmi este foarte trebuincios, și, te rog, mijlocește ca el să coboare asupra mea, precum te-ai rugat și pentru apostoli, și ajută-mă și pe mine să urmez atât cât pot exemplul umilinței tale, al curăției și iubirii tale! Prin Cristos, Domnul nostru. Amin.

V. Vino, Duhule Sfânt,
umple inimile credincioșilor tăi.
R. Și aprinde în ele focul iubirii tale.

Să ne rugăm:
Dumnezeule, în fața căruia fiecare inimă este deschisă și fiecare voință vorbește; în fața căruia nu se poate ascunde nici un mister: curăță dorințele inimilor noastre, prin insuflarea Duhului Sfânt, ca să te putem iubi și cinsti după cum ești vrednic. Amin.


Ziua a treia

Sfinte Petru, principele apostolilor, te rog cu umilință să binevoiești a mă ajuta, ca să-l primesc pe Duhul Sfânt. Eu l-am tăgăduit pe Mântuitorul meu nu de trei ori, ci de mai multe ori. Deși îmi vine greu să nădăjduiesc că însăși sfințenia va voi să rămână într-o locuință atât de săracă, totuși, exemplul tău, o, sfinte și mare apostol, îmi dă curaj să nădăjduiesc totul! Tu ai deplâns amar păcatul tău iar lacrimile tale au fost spre spălarea sufletului, și astfel, ai putut primi plinătatea darurilor Sfântului Duh.
Și eu doresc să deplâng asemenea ție, din adâncul inimii, toate păcatele mele. De aceea, te rog din toată inima, mijlocește pentru mine să pot primi plinătatea darurilor Duhului Sfânt. Amin.

V. Vino, Duhule Sfânt,
umple inimile credincioșilor tăi.
R. Și aprinde în ele focul iubirii tale.


Să ne rugăm:
Dumnezeule, care, prin luminarea Duhului Sfânt, ai învățat inimile credincioșilor, dă-ne ca în același Duh să cunoaștem cele drepte și să ne bucurăm întotdeauna de mângâierea lui. Prin Cristos, Domnul nostru. Amin.


Ziua a patra

Sfinților apostoli ai Domnului nostru, care ați primit în ziua de Rusalii Duhul Sfânt cu atâta plinătate, încât ați fost copleșiți de iubirea dumnezeiască, vă rog, pentru iubirea pe care ați avut-o față de Sfântul Duh, să-mi dobândiți înțelegere cu aproapele meu, statornicie în rugăciune și evlavie gingașă către Maica Domnului, prin care voi ați grăbit coborârea Sfântului Duh. Amin.

V. Vino, Duhule Sfânt,
umple inimile credincioșilor tăi.
R. Și aprinde în ele focul iubirii tale.

Să ne rugăm:
Fă, o, Doamne, ca insuflarea Duhului Sfânt să curețe inimile noastre și înviorarea harului său să le facă rodnice pentru toate faptele bune. Prin Cristos, Domnul nostru. Amin.


Ziua a cincea

O, Tată veșnic, cum aș putea să te laud îndeajuns sau cum aș putea să-ți mulțumesc cum se cuvine? De mii de ori să fie binecuvântată abundența harului tău, care te-a determinat să ne mântuiești de mizeria noastră sufletească și să ne dai un Dar în care este cuprins tot binele la care ne putem gândi.
Tu ni l-ai dăruit pe Fiul tău, care purcede de la tine. Tu ni l-ai dat, de asemenea, pe Duhul Sfânt, care este iubirea negrăită dintre tine și Fiul tău. Ce am putea dori și ce am putea să-ți dăm pentru o iubire așa de mare? O, Doamne, eu te rog să primești ca ispășire tot ce am: mintea mea, voința mea și pe mine însumi cu totul, pentru toată veșnicia. Amin.

V. Vino, Duhule Sfânt,
umple inimile credincioșilor tăi.
R. Și aprinde în ele focul iubirii tale.

Să ne rugăm:
Te rugăm, Doamne, fă ca Mângâietorul, care de la tine și de la Fiul purcede, să lumineze sufletul nostru și, după făgăduința Fiului tău, să ne conducă pe noi la tot adevărul. Prin Cristos, Domnul nostru. Amin.


Ziua a șasea

Duhule Sfânt, Dumnezeule, cine are mai mare trebuință de ajutorul harului tău decât eu, care sunt orbit de patimi, prizonier continuu în lâncezeala mea și sunt înlănțuit de mii de imperfecțiuni?
Vino, deci, Duhule Sfânt, și luminează-mă; aprinde în mine zelul sfânt și distruge în mine tot ceea ce îi displace ochiului tău. Cu cât mai mare este mizeria mea, cu atât mai măreață va fi victoria ta împotriva patimilor mele. Vino și creează în mine o inimă nouă, care să bată numai pentru Dumnezeu și să nu mai simtă nimic pentru lume; creează în mine o inimă curată, tu, Duhul înțelepciunii, care cu Tatăl și cu Fiul viețuiești și domnești în vecii vecilor. Amin.

V. Vino, Duhule Sfânt,
umple inimile credincioșilor tăi.
R. Și aprinde în ele focul iubirii tale.

Să ne rugăm:
Doamne Dumnezeul nostru, dă-ne harul ca, prin puterea Duhului Sfânt, să rămânem statornici pe calea mântuirii și să-ți slujim cu fidelitate. Prin Cristos, Domnul nostru. Amin.


Ziua a șaptea

Duhule Sfânt, Mângâietorule, abia îndrăznesc să te rog să vii în sufletul meu, căci cunosc preabine cât de păcătos și necurat este. Cum aș putea într-o astfel de stare să primesc un oaspete care nu este altcineva decât însuși Dumnezeu? Totuși, tu voiești, prin iubirea ta, să le dai încurajare sărmanilor oameni, prin aceea că-i pregătești prin harul tău prevenitor pe cei la care voiești să-ți faci locuința.
Tu nu disprețuiești dorința acelora care te caută pe tine plini de râvnă și strigă necontenit după tine. Și eu te doresc și strig mereu după tine cu toată ardoarea posibilă. Vino cu milostivire la mine și nu amâna vizita ta bogată în haruri, căci nu voi înceta să strig și să mă rog, ca să binevoiești a mă mângâia cu venirea ta îmbelșugată. Tu, care, împreună cu Tatăl și cu Fiul, viețuiești și domnești în vecii vecilor. Amin.

V. Vino, Duhule Sfânt,
umple inimile credincioșilor tăi.
R. Și aprinde în ele focul iubirii tale.

Să ne rugăm:
O, Doamne, noi implorăm bunătatea ta, ca să binevoiești a-l trimite în sufletele noastre pe Duhul Sfânt, de a cărui providență să fim conduși. Prin Cristos, Domnul nostru. Amin.


Ziua a opta

O, Sfântă Treime, vrednică de închinare! Eu vin cu cea mai mare umilință înaintea tronului tău și mă închin Maiestății tale înalte. Îți mulțumesc pentru iubirea nemăsurată pe care ne-o arăți nouă, sărmanilor oameni. Îți mulțumesc, veșnice Tată, și ție, Fiule dumnezeiesc, pentru Darul minunat pe care l-ați dat prin Duhul Sfânt, deoarece, dăruindu-ne iubirea voastră, care purcede de la voi, v-ați dăruit nouă pe voi înșivă. Îți mulțumesc, Duhule Preasfânt, care ești în același timp dar și dătător de daruri, și te rog din toată inima să binevoiești a mi te da pe tine însuți.
Nici un alt dar, în afară de tine, nu poate să mulțumească sufletul meu, și dacă te am pe tine, atunci am totul. Însă ce aș putea să-ți dau în schimb pentru binefacerile tale atât de mari? Primește pentru totdeauna gândurile și dorințele mele și întreaga mea ființă, tu, care, cu Tatăl și cu Fiul, viețuiești și domnești în vecii vecilor. Amin.

V. Vino, Duhule Sfânt,
umple inimile credincioșilor tăi.
R. Și aprinde în ele focul iubirii tale.

Să ne rugăm:
Te rugăm, Doamne, fă să fim aprinși de focul Duhului Sfânt pe care l-a adus pe pământ Domnul nostru Isus Cristos și pe care l-a dorit cu cea mai mare ardoare să ardă în inimile noastre. El care viețuiește și domnește în vecii vecilor. Amin.


Ziua a noua

Preasfântă Fecioară, preaminunată Maică a Domnului, tu ai fost cea mai vrednică dintre toate creaturile să-l primești pe Sfântul Duh.
O, scăparea păcătoșilor, dobândește-mi o căință desăvârșită pentru păcatele mele, ca să-l pot primi pe Duhul Sfânt, chiar dacă nu într-un chip așa de nevinovat ca tine, totuși, cel puțin ca un penitent! Aceasta să mi-o dobândești, nu pentru meritele mele, ci pentru inima ta de mamă și prin iubirea către Duhul Sfânt care te-a ales ca mireasă. Amin.

V. Vino, Duhule Sfânt,
umple inimile credincioșilor tăi.
R. Și aprinde în ele focul iubirii tale.

Să ne rugăm:
Te rugăm, Doamne, fă ca strălucirea măreției tale să se reverse asupra noastră și ca Lumina din Lumina ta, prin darul Duhului Sfânt, să întărească sufletele acelora care au fost renăscuți prin har. Prin Cristos, Domnul nostru. Amin.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote