View Single Post
  #338  
Vechi 31.01.2014, 18:31:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu mi se pare acelasi lucru erezia si lupta pentru putere. Dar tu ai intrebat de ce catolicii nu renunta la invataturile care ii despart de noi, daca nu li se par atat de importante, si eu ti-am dat un raspuns care mi se pare realist. Este vorba si de lupta pentru putere aici, papalitatea este cunoscuta pentru coloriatia foarte politica. Deci pana nu va fi un papa (inconjurat si de cardinali la fel) care sa vrea intr-adevar sa renunte la puterea papala, nu prea vad cum ar putea renunta la teologia legata de papalitate care ne desparte de ei.
Este interesant de citit, in acest context, Antihristul de Soloviov (scris inainte de miscarea ecumenica).
Daca esti realista, ai sa-ti dai seama ca asta nu se va schimba niciodata.
De secole BRC este o institutie stric omeneasca si lumeasca.
Latura morala, este o ramasita care o gasim si in organizatiile neoprotestante cat de cat mai traditionale.

Ea are scopul de a atrage, dar omul prins intr-un astfel de sistem are doar iluzia ca face parte din Biserica, in cel mai fericit caz este un aspirant si poate daca intentiile sale sunt bune si sincere, la un moment dat va intra in adevarata Biserica si va lasa in urma contrafacerile.

Citat:
Papa actual a facut niste pasi in acest sens (de ex. cand a aparut la balcon fara toate vesmintele de fala si a zis 'Sunt noul episcop al Romei si va rog mai intai sa va rugati pentru mine' - moment care pe mine m-a impresionat foarte tare.)
Dar nu ajunge.
Nu mai fii asa emoticoasa, incearca sa fii mai rationala.
Mie dimpotriva, noul papa mi se pare destul de pervers-manipulator si s-ar putea ca la un moment dat sa faca niste compromisuri majore in numele brc, daca n-a facut deja.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote