View Single Post
  #77  
Vechi 27.05.2011, 23:11:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit hi , hi , hi

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
In primul rand o masina pana la 32 35 000 de euro nu e o masina de lux,eventual e o masina confortabila cu dotari mai multe unele de siguranta altele de confort ,o poti considera de clasa buisness dar nu de lux .Nu uita ca ca 30 000 de euro inseamna aproximativ 1 miliard si ceva in bani vechi si daca o astfel de masina e lux atunci o un apartament garsoniera ma rog in zonele din tara unde inca mai sunt astfel de preturi ar fi si acela un lux deci hai sa traim in colibe sau ca maimuta in copac ... si mai uiti ca o masina de 30 000 de mi de euro in patru cinici ani isi pierde valoarea pana la 12000 9000 de euro .Iti spunm eu ce inseamna masina de lux Jaguar care are valoare de 100 000 de euro si la mana a doua din 2009 costa 60 000 de euro asta e lux,Wolkswagen phaeton care sare de 150 de mii pna la 200 mercedes clasele cu capacitate mare a motorului S classe . Si mai e ceva atunci cand urci pe scara sociala dupa o facultate terminata dupa un job bine platit atunci nu iti permiti sa mergi cu o dacie sau mai stiu eu ce,masina ieftina si sa nu mai existi si sa iti arunci familia in epoca de piatra .Mai mult poti usor ca traind la un nivel de la mediu in sus sa iti permiti asa ceva o masina de 20 30 000 euro si sa duci o viata decdenta si sa iti cresti copii resposabil si cu credinta si decenta ca tu esti cel ce iei deciziiile privind viata ta nu masina sau bani ci doar tu de aceea si dai sema in fata Domnului.Dar atunci cand faci parte dintr-o societate sau grup social trebuie sa te prezinti ca atare nu te poti duce cu haine de orice fel sau sa te prezinti oricum .Daca vrei sa traiesti simplu de tot mergi in monahism .Daca nu exagerezi in ceea ce faci in cum traiesti nu gresesti .
A mea de 7500 euro , nu-i deci masina ! M-am linistit !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote