View Single Post
  #102  
Vechi 06.09.2011, 02:35:58
ro_vtim ro_vtim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

Frate Bodo,

Atunci cand te paraseste tatal tau, in inima ta (orice mostenire ti-ar lasa si orce motiv ar avea) se instaleaza o durere si un dor de el atat de cumplite si care nu trec cu timpul ci se acutizeaza si incepi sa te gandesti ca poate ai gresit tu ceva, sau ca poate e ceva in neregula cu tine si incepi sa ai complexe de inferioritate in fata copiilor care au parinti si vin sarbatorile si acesta e o perioada cumplita a anului pentru tine, pentru ca sarbatorile se petrec in familie si tu nu ai familie. La scoala, la serbare, colegului tau i-a venit TATAL si e "mandru de el" si el a luat mentiune, iar tu ai luat permiul intai si tatal tau nu e acolo sa se bucure alaturi de tine si te gandesti: ce oi avea tu de te-a parasit? ce oi avea tu de nu este langa tine? de ce nu te iubeste? pentru ca nu te v-a putea comvinge nimeni ca te iubeste din moment ce te-a parasit.
Cand vezi un parinte strangandu-si in brate copilul tu simti atata frustrare si te crezi al nimanui.
Toata viata vei cauta aceasta iubire pe care parintii nu ti-au daruit-o cand aveai nevoie si din cauza aceasta nu vei fi ca ceilalti, ci vei avea unele neputinte si o oarecare credulitate pe tema aceasta, a iubirii, in sensul ca iti vei dori atat de mult sa te iubeasca si pe tine cineva incat vei incepe sa crezi ca esti iubit cand, de fapt, nu era chiar asa.
Uneori chiar se va profita de tine din cauza aceasta.
Am incercat eu sa iti fac aici o descriere a ce inseamna sa te paraseasca tatal tau, dar in realitate e mult mai cumplit. si cu implicatii mult mai urate de cat se poate descrie.
Pe sotia ta de ce vrei sa o parasesti? Nu o mai iubesti?
Cand vad cu cata usurinta renunta oamenii la familii (indiferent ce motiv au), ma gandesc ca ei nu stiu ce inseamna sa nu ai familie.
Cei care au avut parinti n-si pot nici macar imagina ce suferinta este in sufletul unui copil care nu are parinti.
Eu cred ca familia este un dar de la Dumnezeu care trebuie pretuit.
La Cina cea de Taină Isus, lasă prin testament ucenicilor săi porunca iubirii:
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
in spiritul acestei porunci a Mantuitorului gandeste-te sa iti iubesti familia si sa nu o parasesti.


___________________
“Sã ne iubim unii pe altii, ca într-un gând sã mãrturisim!”

Last edited by ro_vtim; 06.09.2011 at 03:12:06.
Reply With Quote