View Single Post
  #172  
Vechi 23.01.2012, 07:52:46
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Nu sunteti corecta doamna. Cand Stefan cel Mare se lupta cu turcii musulmani, ce au facut romano catolicii cu papa lor? Nimic, cu toate ca Stefan i-a cerut ajutorul papei Sixtus al IV-lea.Asa ca Vaticanul dumneavostra nu a facut nimic in apararea credintei crestine secole de-a randul. Ba da, a facut. A sposorizat razboaiele religioase intre romano catolici si protestanti, ca sa nu m-ai zic de Inchizitie si de cruciade. Si de cand ortodoxia este un club in care INTRA DOAR ELITELE? Ati vrut sa intrati si nu ati fost primita? Stiti pe cineva care a vrut sa intre in acest "club select" si i s-a inchis usa in nas? Dati-mi un exemplu. Doamne ajuta!
Nu stiu daca Stefan cel Mare apara ortodoxia sau apara Moldova, dupa cum nu stiu de ce nu o fi cerut ajutor de la rusi si a cerut ajutor de la papa. Oricum, Bulgaria sau Grecia care au fost ocupate de turci nu si-au lepadat credinta lor, deci turcii nu stiu daca erau o amenintare pentru credinta cuiva; nu-mi amintesc sa fi impus schimbarea religiei in teritoriile pe care le-au cucerit, dar poate ma insel.
Iar cind ma refer la club de elite ma refer la faptul ca cei care nu apartin clubului sint etichetati de cei din club in diverse moduri: putregai, cozi de topor etc. Nu este interzisa intrarea in club, insa sint acuzati si judecati aspru cei care nu au habar ca exista acest club, fara ca cineva sa-i invete pe acestia cit de mare e fericirea de a fi in acel club si cit de mare e fericirea de a-l sluji pe Domnul.