View Single Post
  #173  
Vechi 23.01.2012, 13:10:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Rog catolicii sa faca prozelitism in alta parte! Nu la sectiunea Biserica ortodoxa!

De ce nu ati ramas, dom'le, in BOR, daca tot va plac forumurile ortodoxe, sfintii ortodocsi, Arsenie Boca, daca ziceti ca si cu filioque si fara cam tot aia e (!)????!!!!

E foarte deranjanta atitudinea voastra. Nu e vorba despre sfintenia cuiva, e vorba ca va bagati peste tot pe acest forum, chiar si la sectiunea despre BISERICA ORTODOXA IN GENERAL, sa ne invatati ce trebuie sa facem ca ortodocsi. Va pericliteaza cumva mantuirea faptul ca ortodocsii nu il recunosc sfant pe Anton de Padova?! Sunteti catolici, catehizati-i pe catolici, nu le mai dati lectii ortodocsilor!

Mie personal anumite atitudini ale userilor catolici imi dau impresia unor gesturi ale unor oameni care dupa ce au divortat sau s-au despartit de iubita (nu conteaza din ce motive) si s-au recasatorit, mereu isi aduc aminte de prima, improscand-o cu ocari: uite, cum era aia! uite, cum umbla murdara! uite, ce buna este asta de acum in comparatie cu cealalta! de ce nu putea fi si prima cum e asta! Nu pot trai fericiti cu noua pereche, caci mereu se intorc in trecut si zgandara. Lipsa de respect si fata de propria persoana,si fata de cele doua femei. Daca v-ati gasit fericirea in BC, ramaneti, domnule acolo, si lasati-ne pe noi in pace!

Respectati-va Biserica, respectand-o si pe a noastra!

Ca sa fiu on topic, eu personal nu stiu daca Anton de Padova e sfant. Poate sa fie, poate nu. Dumnezeu stie. Nu imi schimba cu nimic optiunile si credinta daca as sti asta. Dar eu personal, ca ortodoxa care imi respect si iubesc credinta, nu cred ca as indrazni sa intru pe un forum catolic sau protestant sau de orice alt fel, sa le vorbesc despre Sfantul Antonie cel mare, despre Sfanta Parascheva sau despre Sfantul Dimitrie. Cui i-ar folosi?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.