Subiect: Casa sau Bloc?
View Single Post
  #21  
Vechi 14.04.2014, 09:44:02
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

1. Da, asa e, totusi 900 mp deja suna altfel (atata teren are casa de care vorbeam)


2. Asa e. Vecini ai si la casa, dar situatia nu se schimbaneaparat. Adica si la bloc unde locuiesc am 2 vecini, unul cu manele si unul cu hard rock, metal, ce o fi, pe care oricum ii cel putin la sfarsit de saptamana, iar politia nu le face nimic in afara de tone e amenzi. Nu prea poti sa iti agegi nici vecini, nu pe toti oricum, iar lumea poate veni si poate pleca (vanzare de casa, chirie etc.)


3. Casa asta are 2 camere, tot asa, ceva mai spatioase, baie, terasa, camara, bucatarie...tot ce ii trebuie unei locuinte. E racordata la utilitati, are teracote pe lemne si gaz (daca e sa ne mutam punem centrala pe lemne si gaz) are sopron, cotet pt. gaini, pana si cotet pentru porci.

4. E casa mai veche, de prin 1980 si ceva (nu mai stiu exact), e pe un singur nivel (deci nu ecazul de scara interioara, decat daca o mansardam noi). Ai dreptate, instalatia electrica nu stiu cum e facuta; in cel mai rau caz o refacem (stim costa destul de mult). Oricum cu timpul vom schimba gresia si faianta, si parchetul si cam tot (dar o putem face in timp; cele care exista acum sunt functionale)

5. Slava Domnului e racordata la toate utilitatile, incluziv canalizare; totusi, exagerezi putin cu riscul apei de fantana; am crescut cu apa de fantana la bunici, a facut baie in apa de la fantana si sunt in regula; apa de fantana chiar poate fi mai buna daca pui niste filtre calumea si faci analizele cel putin anua -pacat ca putini le fac-

6. Nu e cazul, dar asa e la matusa mea, cat decat stiu cum stau lucrurile.

7. Cand exista autobuse si masini care consuma foarte putn (Smart de exemplu) mai economisesti putin. Dar mare parte din banii aia ii dai si in oras pe benzina si autobuse. Pretul la un bilet de autobus din livezeni pana in centrul orasului e cu 50 de bani mai mare decat pretul biletului in oras.

8. Corect, dar mai ajuta si padurea care nu e foarte departe, mai ajuta copacii de prin gradina/curte.
De dezapezire se ocupa primaria; oricum in zona nu se agraveaza situatia. Iar dezapezirea din propria curte ne revine noua, mie si sotului, doar e curtea noastra.


9. Nu e chiar gresit. Da, copilul trebuie supravegheat, corect, dar macar ai siguranta ca in propria curte nu vine un imbecil cu masina in viteza si iti calca copilul, cum se poate intampla in oras intr-un drum de 4 metrii pana la parc. Se plictiseste, dar fiind si alti copi in zona, se pot juca impreuna.
Exista si parc in sat.


10. Daca profesorii nu ar fi buni, n cred ca ar avea rezultate la olimpiade. Ca probabil sunt si profesori nu asa de bun, asta e valabil si in oras; alegi scoala, dar profesoni semi necalificati gasesti in orice scoala. Iar pana in liceu garantyez ca imi pit ajuta copiii cu lectiile.
La treaba cu drumul... din sat pana in centru nu sunt atatea semafoare ca dintr-un capat in altul al orasului. Si iti iei apartament in zona in care iti permiti sau in zona in care gasesti ceva de vanzare; aia poate fi exact zona diametral opusa zonei cu liceele; nu prea ai ce-i face.

11. Casa e 8.000 de euro, cu tot cu teren si din calculele noastre initiale ar mai trebui sa mai bagam vreo 4.000 euro in ea. Plus amenajarea curtii; chesti e ca aproximativ jumatate din lucrari se pot face in timp. Si dispunem de banii aceia fara sa ne imprumutam e la banca sau din altelocuri. Pe cand un apartament cu 2 camere in zona medie, sa nu zic buna, costa ce putin 27.000 euro (aprox 50 mp)

12. Un apartament nu se vinde neaparat mai usor, si daca e vine mi usor, rareori reusesti sa il dai la un pret care sa iti acopere si investitiile fcute in timp in apartament. Iar daca ne luam o locuinta, indiferent ca e casa sau apartament, nu o iau cu gandul ca peste 5 ani o vand si ma mut...unde? De asta am ales locatia care ne convine noua. Nu luam o locuinta ca mai apoi sa o vindem; o luam ca sa facem din acel loc...acasa.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dar lasa ca e bun asa, nu avem bani, nu putem face copii deocamdata, sa le oferim tot ce au nevoie.
4 copii??
Pai da, avem spatiu acum, dar avem si rate la banca, amenajari de facut, 3 joburi ca sa platim toate astea, de unde atat, cine sa aiba grija de ei?
Sigur, trebuia sa te iei de asta, nu? Altfel nu aveai liniste. Daca iese treaba cum am planuit, nu avem nevoie de credit de la banca si nici de n joburi. Dar de unde sa sti tu daca nu intrebi? Concluzionezi asa aiurea fara sa ai detalii. Acum le ai.
Reply With Quote