View Single Post
  #43  
Vechi 23.12.2014, 20:30:33
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Am cumpărat, în cele din urmă, Noul Testament cu Psalmi, după cum a dorit părintele.

Suma strânsă a fost de 2092 de lei. S-au făcut 10 pachete (de fapt saci) cu alimente de bază, la care s-a adăugat și câte o sumă de bani (aprox. câte 100 de lei) pentru ce are fiecare nevoie (plata unei facturi, a unei butelii etc.).

Am început astăzi să le împărțim și am avut ocazia să văd multă sărăcie în casele acestor oameni. Am întâlnit persoane vârstnice, trăind în case foarte modeste, rămase fără ajutor, sau de familii tinere (astăzi una) foarte sărace (nu știu foarte bine din ce motive, dar unul este, cu siguranță, șomajul mare în zonă).

Preotul își cunoaște foarte bine parohia, știe nevoile tuturor, iar ele nu sunt puține. M-a impresionat energia pe care o depune în slujirea oamenilor și dorința lui fierbinte de a-i ajuta mai mult, organizând, dacă se va putea, un azil pentru bătrâni.

Asta este drama, sunt sigur, a foarte multor bătrâni, mai ales de la țară, unde tinerii au plecat masiv spre alte țări sau spre orașe, iar ei au rămas singuri.

Poate voi deschide un topic în acest sens. Întâi de toate ar fi nevoie de un proiect, de oameni care au experiență și pot ajuta în acest sens.

Vă mulțumesc tuturor în numele celor pe care i-ați mângâiat cu mila voastră, aducându-le bucurie și îndestulare, dându-le un motiv în plus de a-i mulțumi lui Dumnezeu și o mărturie că Biserica, aceea pe care noi toți o alcătuim, își amintește de ei.
Foarte frumos acest feedback. Acesta chiar da incredere ca banii se duc in directia buna ,si e frumos ca oamenii au fost vizitati acasa.Si nu vad nici urma de lauda,din faptul ca s-au relatat aceste fapte.
Daca doar se trimiteau banii la o asociatie sau intr-un cont , ar fi lipsit emotia aceasta ,de a stii ca surplusul unora se duce chiar la nevoile altora, si le mai da si putina speranta pe deasupra.
Reply With Quote