View Single Post
  #27  
Vechi 03.02.2021, 21:09:08
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit Partea I

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
1.


Nu asculti de BOR in DOGMA. In fapt BOR condamna iesirea din dogma si din Biserica si adoptarea unei alte dogme.

Deci nu asculti de DOGMA BOR - chiar de Biserica...

Nu asculti de DOGMA BISERICII IN INTEGRALITATE
Cum sa nu ascult de BOR in ce priveste Dogma cu privire la Dumnezeu, la sfanta Treime? Asta marturisim mereu cand la liturghie marturisim Crezul Ortodox, Marturisim dogma principala a BOR, a ortodoxiei. In fapt BOR condamna nu dogma ci pe Iisus Hristos cu numele sau cel nou Cuvantul lui Dumnezeu adica BOR isi condamna propriile dogme.

Deci nu ascult de neascultarea de Dumnezeu a BOR si de autocondamnare propriilor dogme.

2.


Citat:
Am cumparat cartea Cuvantul lui Dumnezeu (cartea-textul Noului Ierusalim) editia I, 1995.
Cuprinsul ei este: viata sfintei virginia... cuvantul lui Dumnezeu pentru Romana...
Continutul ei este: sotii Zidaru vorbesc in numele lui Hristos si profetesc exact ca orice profet sectar protestant. Nimic nou in stil, nimic nou in cartile albe. Carti sectare obisnuite, care vorbesc in numele lui Hristos pentru PROSTI.
Vorbesti prostii. Nu vorbesc sotii Zidaru si ei nu profetesc ci in carti vorbeste Domnul Hristos prin sf. Virginia. Sotii Zidaru s-au ocupat de arta, de sculptura. N-ai citit nimic. Nu stii nimic. Nu sotilor Zidaru le graieste Domnul si nimeni nu e prooroc acolo ci Cuvantul lui Dumnezeu este prooroc, Cuvantul care graieste celor care-L aud ca pe un Dumnezeu caci este Dumnezeu cel ce graieste. Cum niic nou? Doar la musulmani le-a dictat un duh rau care se poate vedea ca e duh rau din minciunile scrise in Coran, dar acesta e Duhul Domnului si se vede dupa proorociile care se implinesc si dupa adevarurile care sunt scrise acolo. Ande ai mai gasit asa ceva? La moise si la proorocii vechiului Testament, la Apocalipsa sf. Iaoan. In rest nu exista asa ceva oricat ai cauta in toate lumea.
Citat:
Este o carte sectara OBISNUITA. Nu contine decat "mesaje de iesire din Biserica, apocaliptice, de infricosare/...". Pe scurt, iesiti din biserica si veniti in Noul Ierusalim pentru ca "vine Hristos".. . Doar nebunii pot citi nebunia asta de carte. O sa pun cateva fotografii si pasaje din carte sa se convinga toti de nebuniile din aceasta carte.
Spui numai tampenii. Cuvantul vorbeste de ortodoxie. Marturiseste Adevarul pe care nimeni nu l-ar putea stii. Nu cheama pe nimeni acolo ci cheama ortodocsii la a Crede in Ortodoxie si a lepada lumea si minciunile ei si le vorbeste oamenilor din toata lumea si celor din BOR spre mantuirea tuturor. Nu e nicio nebunie si totul e bazat pe fapte reale, pe marturisiri reale. E Adevarul marturisit nu de om ci de Dumnezeu din 1955 pana azi.
Citat:
Nu conteaza CREDINTA TA.
Conteaza CREDINTA BISERICII.
Pentru mine conteaza CREDINTA in Dumnezeu si-n ADEVAR. Daca Biserica se ia dupa judecatile ei pripite sau dupa un sinod Cretan n-am sa ma iau dupa "credinta" bisericii caci asta e necredinta ci am sa ma iau dupa Credinta in Dumnezeu si dupa Credinta in Dumnezeu care marturiseste Adevarul.
Citat:
Prin fraza asta "eu cred" si prin fraza "nu sunt dator sa ascult de BOR" de fapt: 1. ti-ai afcut propria credinta si ai marturisit-o, 2. ai iesit din BOR... Amice... ti-ai marturisit lepadarea de CREDITNA. DE ADEVAR, si faptul ca ai o alta credinta proprie diferita...
Vorbesti prostii si deduci aiureli. Marturisesc ca eu cred ceea ce sunt dator sa cred, adica eu cred in Dumnezeu si in ce spune Dumnezeu. Am iesit din osandirile pe care BOR le-a facut la adresa lui Dumnezeu care se reveleaza prin Cuvantul lui Dumnezeu. Restul sustin la fel ca BOR si marturisesc aceleasi dogme ale BOR. N-am nicio credinta proprie ci e exact ceea ce trebuie sa cred.

Citat:
De fapt asta este starea ta de fapt doar ai pus-o pe hartie.
Exact asta e starea de fapt. Cred in BOR si in Cuvantul lui Dumnezeu ca fiind al lui Dumnezeu.
Citat:
Credinta ta INAFARA BISERICII este erezie, sectarism si eretica - ESTI ERETIC SI SECTAR, ESTI INAFAR BISERICII.
A crede in Cuvantul lui Hristos (Cuvantul lui Dumnezeu) in BOR (biserica lui Hristos nu ma situeaza in afara BOR ci in mijlocu BOR! Sectari si eretici sunt cei ce mint.

Citat:
Chiar acum ai formulat PROPRIA TA CREDINTA - TU CREZI IN ALTCEVA DECAT BOR.
Cred in BOR si in Cuvantul lui Dumnezeu adica in Hristos pe care BOR il marturiseste ca Fiu al lui Dumnezeu la fiecare liturighie.

Citat:
Si te-ai separat de BOR - si afirmi ca BOR NU INTELEGE ... PE BUNE ????
Cum sa afirm ca BOR nu intelege? Irineu Pop Bistriteanul, Teofil Hrineanu si eu intelegem perfect.
Citat:
Amice esti o tufa de venetia in teologie, un tufolog care a papalicit niste formule teologice sectare (cuvantul lui dumenzeu... venirea... etc, frazele standard sectare) si nu stie ce e cu ele, si se da in splendoare pe un forum.
Tu impreuna cu cei trei magi de la apus, AlinB si Igor sunteti niste teologi ratati si raspopiti pe deasupra. Voi ma judecati pe mine? Nici scrie si nici nu stii nu reusesti prea bine darmite sa mai si intelegei ce faci. Stiu cu cine am avut deaface si cu cine am deaface. Multumesc lui Dumnezeu. Sunteti idiotii perfecti. Oricat va repet sunteti ca niste tonomate care repetati o singura idee. BOR a osandit deci BOR are dreptatw. N-are. Acela e Hristos si nu-s dator sa condamn si eu pe Hristos!

continuarea mai jos
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote