View Single Post
  #2  
Vechi 03.09.2008, 17:52:00
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bunl
Scrie undeva in Biblie sau in invatatura crestina ca trebuie sa saruti icoanele atunci cand vine preotul cu Craciunul, cu Boboteaza acasa? Spune ceva ortodoxia despre sarutarea icoanelor. Din cate stiam eu, icoanele trebuie vazute ca niste ferestre spre Dumnezeu si spre sfinti, nu niste obiecte materiale, pentru ca altfel ar incalca porunca "sa nu-ti faci chip cioplit...". Deci nu e oare pacat sa saruti o "fereastra spirituala". E ca si cum i-am trimite lui Dumnezeu sau sfintilor saruturi, odata cu rugile noastre...
Voi ce parere aveti? :dontgetit:
nu domnule, ci trebuie sa lashi icoana ca sa te ciopleasca pe tine shi nu tu pe ea... shi potzi sa sarutzi sfintzii dar nu pe obraz sau pe fatza ci in prtzile de jos ale icoanelor, ash ne recomanda parintzii... E pacat s-o sarutzi daca ai ruj pe buze sau daca tocmai te-ai spovedit shi cuminecat, sau sa o sarutzi la plecare din Biserica in timp ce te gandeshti ca vrei sa mergi la disco sau la bar ca sa te distrezi, sa huleshti sa injuri shi sa curveshti... lacomindu-te la imbogatzirea cu pacate... atunci am impresia ca e pacat, dar intreaba duhovnicul tau... icoanele nu sunt numai ferestre spre Cer ci shi maini shi picioare pentru sarutat.

Doamne ajuta...
Reply With Quote