View Single Post
  #8  
Vechi 27.07.2011, 16:46:34
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mflory Vezi mesajul
Cat de important este sa faci alegeri pe cont propriu sau alegeri de comun acord si impreuna cu altii? A cere ajutor prea des, poate deveni neplacut, uneori. Voi ce credeti, in deciziile pe care le luam ar trebui sau nu sa-i implicam si pe altii? Eu cred ca in unele cazuri putem lua decizii si fara sa ne consultam cu altii, dar cel mai des trebuie sa o facem. De asemeni este neplacut ca altcineva sa aleaga pentru tine si atunci ce e de facut? Este nevoie de curaj sa spui ca eu am luat o hotarare pe cont propriu? Si sa ti-o asumi cu responsabilitatile cuvenite, sau sa ceri din nou ajutor?
In general, in a lua o decizie se vede intelepciunea sau lipsa de minte a celui in cauza.
Cum gandeste, cum se lasa influentat, cum alege, cum si daca cere ajutor, etc.
Putem hotara singuri, precum putem si intreba si asculta pe cei mai in varsta sau mai intelepti decat noi.
Esential este sa luam decizii intru Domnul, iar nu urmand unor miscari viclene ale inimii.

"Domnul, celor mandri le sta impotriva, iar celor smeriti le da har" (Iacov 4, 6).
Deci, daca avem mandrie, fie de cerem sfat, fie de lucram fara sfat, tot rau va iesi.
Si invers, daca luam decizii cu smerenie, fie de cerem sfat, fie de nu cerem, tot va fi bine, caci Domnul da har.

Dupa Sfantul Ioan Scararul, cea mai mare greseala pe care o poate face cel care doreste sa se mantuiasca este lipsa consfatuiri: "Cei ce nu se sfatuiesc cad ca frunzele. Mantuirea sta intru mult sfat. Frate pe frate intarindu-se sunt ca o cetate bineintarita."

P.S. Cel care, fiind intrebat des, se manie, arata o manie si un dispret ascuns fata de cel care intreaba.
De cel iubit poti fi intrebat de mii de ori, pe cand de cel neiubit nu rabzi sa fii intrebat nici de cateva ori.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 27.07.2011 at 16:50:16.
Reply With Quote