View Single Post
  #8  
Vechi 16.02.2017, 05:50:42
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alex89 Vezi mesajul
Ma revolta ideea in sine de a transfera responsabilitatea, mi se pare nedrept, nici un om moral nu ar pedepsi un copil pentru actiunile parintilor, atunci de ce Dumnezeu face asta?
Ai perfecta dreptate, nici un om moral nu ar face asta, iar de aici rezulta ca nimeni nu e moral, nici chiar tu, cu atat mai mult cu cat sustii cele de mai sus.

10. După cum este scris: "Nu este drept nici unul;
11. Nu este cel ce înțelege, nu este cel ce caută pe Dumnezeu.
12. Toți s-au abătut, împreună, netrebnici s-au făcut. Nu este cine să facă binele, nici măcar unul nu este.
(Rom3, 10-12)

Nu Dumnezeu face transferul, ci imoralitatea omului, "roadele" sale rele ingreuiaza pe urmasi pana la al treilea si al patrulea neam, caci roadele bune ale omului aduc binecuvantare pana la al miilea neam, adica vesnic.

5. Să nu te închini lor, nici să le slujești, că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinților ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea și al patrulea neam,
6. Și Mă milostivesc până la al miilea neam către cei ce Mă iubesc și păzesc poruncile Mele.
(Fac20,5-6)

Citat:
Oare doar eu voi culege aceste roade sau si copiii mei, pana la al treilea si al patrulea neam?
Sper ca roadele indoielii vor fi o mai buna intelegere.
Indoiala in nici un caz nu binecuvanteaza; pomul rau nu poate avea roade bune.
Daca le-ai insufla copiilor un mai mare respect(nu indoiala) pentru Cuvantul lui Dumnezeu decat ti-a fost tie isuflat, poate se va "inmii"(binecuvanta) neamul tau.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 16.02.2017 at 05:53:13.
Reply With Quote