View Single Post
  #745  
Vechi 26.10.2018, 19:47:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Aha, deci zilnic erau tot alți 3000 - 500 de pelerini care se împărtășeau? :))
Doar daca nu era vreun pelerin care facea pelerinaje la manastire in fiecare zi. Asa cum scrie in articole, odata cu popularizarea sa in ziare veneau in fiecare zi sute de pelerini din toate colturile Rusiei. Evident ca pelerinii nu ramaneau acolo.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Aham, numai că din Jurnalul sfântului reiese contrariul:

Fumatul tutunului estre un capriciu. De la el sunt durerile de picioare și depresia. Că diavolul este tatăl fumatului am simțit-o în mod deosebit azi: o influență rea, negativă a crescut în mine până la culme. Am simțit că vrăjmașul s-a cuibărit în coastele și în inima mea și cum mi se împotrivea cu insistență, împiedicându-mă să zic ecteniile și rugăciune, speriindu-mă slăbănogindu-mă, întristându-mă până la păcat.” (Sf. Ioan de Kronstad)
Si eu ce am zis? Ca sfantul si-a dat seama ca fumatul e ceva nociv atat pentru sanatate cat si pentru suflet. Si ca in epoca nu era vazut ca ceva nociv, mai ales fumatul ocazional.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Slujea și avea patima asta, a fost om, nu marțian. E greu de înțeles? Sau e greu de admis așa ceva? Sfințenia a dobândit-o treptat, prin mila și ajutorul Domnului.
Sfantul se ruga cu lacrimi pentru iertare, daca toti s-ar ruga asa nu am nicio obiectie ca cineva se poate impartasi fara sa se spovedeasca de fiecare data, pentru ca acea pocainta e cel mai inalt grad. Asta au sustinut si sfintii, doar cei ce sustin azi practica de la catolici sustin altceva.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Bla, bla...asta e material pentru așa-zișii antiecumeniști.
Sunt de pe site-ul sfantului, chiar am mentionat asta.
Reply With Quote