Subiect: ingeras sau nu
View Single Post
  #10  
Vechi 07.02.2011, 00:32:23
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Nu cred ca cea care a deschis topicul s.a gandit la ingerasi cu aripioare.Termenul de ingerasi il atribuim unor fapturi pure,delicate si nevinovate.
Eu ma refer ca nu cred ca fetitele ei au pierdut mantuirea sau bucuria de a Imparati cu Tatal prin faptul ca au murit in pantece, nebotezate .Stiu ca merg intr.un loc in care nu e nici soare,nici intuneric,nici bucurie,nici tristete.Si asta pana la Judecata Finala.
Oricum astea suntd taine de noi nestiute.Dar parintii imbunatatiti au avut vedenii de la Domnul.
Ana mamica aceasta are nevoie de incurajare.Hai sa gandim cu inima
Din ce stiu sufletul copilului vine de la Domnul da?Copilul e un dar pt parinti.E dat de Dumnezeu lor in grija aici pe pamant.Daca iese din trup,fara de pacat se intoarce la El nu?

Spune.mi daca gresesc si o sa ma mai informez
Doamne ajuta

Cred ca aceasta mama a facut multe greseli, dar in mare parte este si o victima.
Nu ar fi trebuitr sa fie pacalita sa urmeze un "tratament", nu ar fi trebuit sa ajunga sa aiba patru copii in pantece, nu ar fi trebuit sa ajunga in situatia sa "aleaga" - ba chiar cu avizul duhovnicului! Ce nebunie. Unde era acel duhovnic cand femeia a facut "tratamentul"? Un duhovnic bun ar trebui sa-si puna viata pt fiii lui duhovnicesti.. in fine, nu-mi mai exprim indignarea.

Cred ca minimum pe care-l putem noi face este sa NU MINTIM in continuare.
Cu minciuni frumoase nu repari nimic!

Si eu am o prietena care a pierdut o sarcina.. si ma intreba plangand unde s-a dus copilul ei.
Ingeras?
Din respect pt durerea ei m-am apucat sa caut si eu informatii (in timp ce si ea a scris scrisori catre manastirile mai cunoscute, cerand raspunsuri).. si nu am gasit nicaieri sa scrie negru pe alb ca un copil avortat este mantuit! Dar'mite "ingeras"!
Nu am gasit nici ca ar fi in iad, ci ca asteapta, dupa cum ai spus, Judecata.. acolo isi vor vedea parintii, iar parintii isi vor vedea copii.
Am gasit scris ca ar fi tristi si ar plange ca nu au apucat sa se nasca... (in nici un caz nu am citit ca se roaga pt iertarea parintilor si alte aberatii ce le-am auzit exprimate de diversi..)
Reply With Quote