View Single Post
  #58  
Vechi 10.03.2017, 05:43:04
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Alex, nu uita ca tu pui aceasta intrebare in 2017, esti roman si te-ai nascut intr-o Europa deja crestina. Nu stiu daca ai fi avut aceeasi gandire sau mentalitate pe vremea aceea si mai ales, chiar daca aveai alta gandire daca cineva te-ar fi ascultat. Sa zicem ca ai fi mers si le-ai fi spus sa renunte la robi, probabil ca nici robii n-ar fi vrut, unde sa se duca...Fabulez si eu de fapt pentru ca nu cunosc prea bine situatia de atunci. Dar in mod sigur nu era ca azi. Oricum Dumnezeu si-a dat poruncile tinand cont si de context si de cat ar fi ascultat oamenii. Asta se aplica in mod special la Legea Veche.
Dumnezeu a dat poruncile atat pentru poporul evreu de atunci, cat si pentru vesnicie. Deci tu trebuie sa separi ceea ce e contextual din porunca si ceea ce este vesnic. Dumnezeu lucreaza mantuirea oamenilor si in timp si in functie de context, pentru ca El vede si contextul dar "vede" si vesnicia in acelasi timp. Dumnezeu nu e in 2017, in Europa si cu tot felul de idei in cap, El e peste tot timpul, chiar si viitorul! Este peste tot locul de asemenea si stie toate gandurile tuturor oamenilor din toate timpurile. Tu poti imagina asa ceva? Ca eu nu pot nici macar sa-mi imaginez, nu poate mintea mea sa isi imagineze puterea si cunoasterea lui Dumnezeu, daramite sa ma pun sa Il si judec acuma, cum zicea Dl Dragomir
Tot ceea ce Dumnezeu decide, inclusiv "pedepsele" sunt spre un scop care aduce binele, pentru ca Dumnezeu Insusi e Binele suprem, nu e un bine "mic".
Tu daca esti copil mic si iti da medicul o injectie ti se pare ca iti face rau, si nu stii ca ti-o da ca sa te vindece, pentru ca judeci cu minte de copil. Asa si noi oamenii, avem minte de copil si nu stim de ce primim injectii si medicamente amare.

De asemenea trebuie sa vezi esenta. Tu nu vezi padurea de copaci. Daca zicea o porunca "sa nu arunci cu lingura de lemn dupa fratele tau", te legai ca zice ca e lingura de lemn? Sau incercai sa vezi de fapt esenta?

Am scris prea mult deja

E bine ca iti pui intrebari, si sunt intrebari legitime. Dar supune aceste intrebari unei mai mari intrebari catre tine insuti: oare eu vreau sa aflu Adevarul cu aceste intrebari sau vreau sa le pun doar din nervi, nemultumiri interioare, victimizare sau pentru ca sunt suparat pe nedreptatea din lume si pe Dumnezeu pentru aceasta nedreptate, si vreau sa se faca dreptate asa cum vreau eu...

Daca tu chiar cauti raspuns cu adevarat, in mod sincer, chiar daca tu cauti nod in papura, este un lucru bun si te vei imbogati cu multe cunostinte.

IPS Bartolomeu spunea ca nu e bine sa urmam lozinca "crede si nu cerceta" ci sa ascultam de dojana lui Hrisos, "Va rataciti nestiind Scripturile" , deci se cade sa cercetam, sa vrem sa stim, sa ne intrebam. Cerceteaza cat de mult, doar sa fie spre dorinta de Adevar.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote