View Single Post
  #30  
Vechi 15.10.2009, 00:41:44
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Nu inteleg de ce-ar fi nevoie de un "pic de rimel" atunci cand mergem la biserica. Pentru cine ne trebuie gateala lumeasca? Inteleg sa te rimelezi cand mergi la o petrecere, la serviciu, etc. insa care ar fi scopul folosirii rimelului atunci cand mergi la biserica sa te rogi?
Cu tocurile si respectiv pantalonii nu am nimic, e chestie de comfort (fireste ca tocurile trebuie sa fie de inaltime rezonabila).

Cat despre exemplul fetitei care se gateste si-si da cu ruj si se cocotoata pe tocuri - asta nu demonstreaza firea "auto-decorativa" a femeii ci doar spirit imitativ, la fel cum un papagal spune ceea ce aude de la stapanul sau. In acelasi mod, fetita isi imita mama pentru ca ea este modelul feminin pe care il are la indemana si cu care se identifica.

Doamne ajuta!
Stiu ca esti suparata pe mine ,pt. antecedente desigur si te rog sa ma ierti ,dar esti printre putinele care ma poate invata ceva. Citind parerea ta despre rimelatul pt. D.zeu si pt. Lume am dedus ca tu crezi ca in Lume este un D.zeu si in biserica un altul,altfel cum se poate intelege postarea ta ?Alminteri nu ai avea tu insuti o asemenea intelegere. Ei, spune-mi ,te rog, prin ce difera Cel de afara de Cel din launtru, la care te rogi mai mult si care este mai cumsecade ? Eu din ce am invatat si din ce traiesc stiu ca atit in biserica cit si in afara ei exista unul si acelasi D.zeu cu acelesi rigori . Cum arata un crestin care de dimineata merge la liturghie si se sfirseste duhovniceste(asta daca nu este un bonjutist defilar prin biserica !) de dorul lui Hristos iar dupa-aminaza merge la petreceri si se sfirseste de dorul lui ...cui? Nici nu am citit despre dar nici nu am vazut petreceri la care sa fie slavit D.zeu . Acolo se slaveste altcineva. Hm, mi-aduc aminte de cuvintele Mintuitorului care spune la Matei cap V :,,nimeni nu poate sluji la doi stapini ,pt. ca ori pe unul iubeste si pe altul il uraste ori..." Tu crezi aceste cuvinte ale lui Hristos? dar de trait le traiesti ?
Din clipa in care am hotarit sa-l marturisesc drept pe Hristos(nu m-a obligat nimeni sa o fac ci eu am hotarit !) nu am mai putut intelege spiritul duplicitar ,de slugarnic la un stapin si de slujitor la altul,de sobru si patruns (aiurea, sic !)in anumite momente si de rinjit si petrecaret in altele,cu dorinta de a se ruga inainte de culcare si de adormire in gind cu imaginile petrecerii la care tocmai s-a simtit bine ...Doamne, vorba oltenilor : ce mai carcalete(coctail, sau mai popular amestecatura) intr-un singur suflet. Hristos oare ce sa inteleaga de la noi ca am voi ?
Reply With Quote