View Single Post
  #7  
Vechi 05.01.2011, 22:51:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Pana aici foarte bine. Aveti un exemplu de tara care este oranduita pe baza invataturilor lui Hristos, cum fireste ar fi fost normal? pentru exemplificare>?
În prezent, numai Republica Malta mai amintește de statele creștine. În mică măsură și în mod parțial, Irlanda și Polonia. Desigur, arhetipul oricărui stat creștin trebuie să fie Regatul Unificat al lui David. Spre asemenea rânduială ar trebui să tindem.

Citat:
Daca nu, atunci credeti ca toti suntem sortiti esecului, spre catastrofa si ruina noastra?
Eu văd că oamenii sunt supărați. Și la noi, și în Grecia, și în Spania, și în SUA. Ei cred că de vină este o clasă politică fără orizont și coruptă. Ceea ce, desigur, este corect, numai că aceasta este o cauză intermediară. Dacă tot am amintit de Regatul lui David, să citim mai departe și să ne amintim și ce s-a petrecut după dezagregarea acelui stat. Ei bine statele emergente, mai ales Iudeea și Samaria, au fost periodic victimele câte unui regim care uita de Dumnezeu, astfel încât oamenii recădeau periodic în idolatrie. Tot periodic, Dumnezeu trimitea urgia Sa: uneori manifestată ca foamete sau dezastre naturale, alteori prin ridicarea unor neamuri ostile Poporului Ales. Dar oamenii învățau din aceasta și își veneau în fire: o altă perioadă de prosperitate și pace urma.
Mă tem că noi nu mai avem aceeași deprindere de a citi în semnele vremurilor. Din fericire, în ciuda crizelor de toate felurile, deocamdată nu putem spune că a venit urgia lui Dumnezeu. Dar e bine să fim pregătiți și pentru asta: vom înțelege noi mesajul Său ? Vom înțelege atunci mânia Sa, provocată de vederea jertfelor la idolii timpului nostru care sunt banii, celebritatea în media ? Vom înțelege cât de mult Îl supără moralitatea nostră la pământ, pizma noastră, curvia noastră, nepăsarea noastră față de obligațiile Templului, sodomia, gomoria, uciderea pruncilor și alte feluri de silnicii asupra darurilor Sale ? Dacă răspunsul este "da", atunci pedeapsa Sa ne va fi spre îndreptare și folos. Atunci vom putea, din nou, alcătui regate ale creștinătății, iar împărații, regii și domnitorii noștri vor fi, din nou, sfinți bineplăcuți Lui.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 05.01.2011 at 22:53:08.
Reply With Quote