View Single Post
  #1502  
Vechi 08.03.2011, 15:29:08
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Am selectat in postarea mea anterioara doar cateva neadevaruri (care n-au nici o legatura cu teologia) spuse de tine.
Spunand acele minciuni sfruntate la adresa penticostalilor tu consideri ca faci teologie? Inceteaza cu „teologia” asta Geony! E sfatul meu.

Din nou, precum un robotel spui aceleasi inexactitati. In postarile mele niciodata nu am cautat sa innegresc Biserica Ortodoxa. De multe ori am adus aprecieri. In postarea in care te-am amenitat (dar n-am pus in practica) tu ai fost cel care a inceput sa vorbesti despre betivi si curvari in Biserica Penticostala. Nu ai fost provocat de nimeni. Nici un sectar nu spusese nimic despre betivi si curvari in BO.
Tu ai inceput, ca de obicei.


Tin sa-ti reamintesc: Pe forumul crestinortodox.ro postarile care au ca tema barfa, cat si cele menite sa produca afectarea integritatii unei institutii, sunt interzise.

Daca mai spui barfe si minciuni la adresa Institutiei - Biserica Penticostala din Romania, eu tot NU ma voi retrage de pe forum. Si nici nu te voi raporta. Decat daca vei incepe cu cuvinte vulgare sau expresii obscene. Doar acestora nu le pot face fata.
Eu nu incerc sa aduc nici o supare vreunui cult, doar am vrut sa spun prin exemplele date ca, pocainta si darurile Duhului Sfant nu sta in persoane pacatoase.

Nu fac teologie cu nimeni, doar ca discutiile au ajuns pana la momentul in care sa-ti spun cine sunt cei ce vb in limbi.
Nu vreau sa ma creada nici un NP in ce spun, doar vreau sa vorbesc pe ce detin (Biblia) si pe ce vad (unele capre negre din lumea NP) ... ce sa fac eu ca nu "lumineaza lumina voastra asa de bine ca sa-L pot slavi si eu pe D-zeu" asa cum il slaviti voi?

Daca nu erai penticostal si nu aveam de aface cu asemenea oameni in viata de zi cu zi, nici nu-i pomeneam ... eu vb in general de NP , si nu aveam de gand sa supar pe nimeni. Ti se pare ca vorbesc de nazarei? de crestinii dupa evanghelie? de adventistii reformisti? nu!

Asa cum NP trateaza subiecte pe forumurile care ar implica si pe cei din BO, si daca intra cineva (un ortodox) si isi apara Biserica, imediat incep cu vorbele grele ca la usa cortului...
tot asa si eu consider ca, aici macar pe acest forum al marii familii crestine ortodoxe, sa pot sa spun fratilor mei cat de "roza" e viata in lumea NP (cazul penti.)...
Am venit in fata cu citate din Biblie si m-ai facut "robotel", poate ca si Apostolii au fost robotei ca spuneau acelasi lucru pe unde mergeau, sau poate nu...

Cu Cultul Penticostal din Romania nu am nimic, aveti la Timisoara un specimen rar: d-l pastor R. Tipei, un "pocait" convins...si asta o stiu de pe un forum NP...

Cuvinte vulgare si obscenitati nu vorbesc, ca nu ma lasa credinta si Domnul meu...acum ce fac eu, ca Biblia ii numeste pe cei care triseaza sotii sau sotiile : curve sau curvari!

Sa ne auzim cu bine!
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.