View Single Post
  #1004  
Vechi 19.10.2012, 14:42:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Daca protestantii (unii) vorbesc despre intoarcerea la Biserica primara, si se intampla ca si cei care, pentru ca au redescoperit parintii (cam neglijati in secolele dinainte, de captivitate babilonica a ortodoxiei in concepte scolastice), sa vorbeasca de reintoarcere la adevarata traditie ortodoxa, nu inseamna ca ei spun acelasi lucru. Chiar deloc.
Nu uita ca si p. Staniloae a facut parte din aceasta miscare, intr-un fel.
Mai cerceteaza. Fa cum spune sf Pavel si incearca sa vezi ce este bun.

Sigur, eu am studiat la St Serge, fondata de rusii albi, scoala vad criticata de sur
sle tale... Deci nu pretind sa-mi acorzi incredere. Anca de asta nu crede niciodata ce zis, banuiesc... ;-)

M-ar interesa ce au de zis Mihail, Eugen si Ioan Cezar despre acest subiect.
Fani, nu e vorba de intoarcerea la parinti, ci e vorba la acest curent de introducerea conceptiilor ecumeniste in ortodoxie. Ei vor sa reformeze si inavatatura ortodoxa, dogma, sa o faca mai laxa, ca sa poata fi acceptate si invataturile gresite din alte culte. In numele unei bune intelegeri si eventual uniri intre culte, sa nu trebuiasca sa renunte ei la rataciri, sa le primim si noi in ortodoxie, alaturi de invataturile ortodoxe. Voi explica mai mult in mesajul urmator, despre catehismul francez.
Parintele Staniloae nu facea deloc parte din aceasta miscare, cel putin nu ca si conceptie. Dansul a redat invatatura parintilor, nu a vrut sa o reformeze.
Da, sunt mai multi pe forum influentati de aceste scrieri.
Reply With Quote