View Single Post
  #21  
Vechi 30.10.2013, 14:57:51
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Smile

Pentru ca ne aflam la sectiunea "Dogmatica" trebuie amintit un lucru important.

Nu faptele noastre ne mantuiesc (oricat ar fi ele de multe si bune) ci Harul lui Dumnezeu.
Împărăția lui Dumnezeu este "dreptate și pace și bucurie întru Duhul Sfânt"(Romani 14, 17)
Nimeni nu se poate indreptati din faptele sale.
De aceea fiecare crestin trebuie sa stie ca mantuirea nu vine prin fapte ci prin Har.
Amintesc cazul elocvent al talharului de pe cruce care este primul om intrat in Imparatia Cerurilor!

Exista o expresie foarte raspandita pe la noi: Ce sa fac domn'le ca nu stiu daca "ma mantuiesc" sau "nu ma mantuiesc"!

Nu noi ne mântuim ci Hristos ne mântuiește !!!

Este adevarat ca faptele bune atrag Harul lui Dumnezeu, dar asta este cu totul alta discutie! Dumnezeu este Cel care decide cat Har trebuie sa dea fiecaruia. Deci, principala cauza pentru care cineva nu va fi mantuit, nu este neaparat din lipsa faptelor ci mai degraba lipsa Harului dumnezeiesc!

Aici putem aminti de "faptele legii" si "faptele credintei" despre care vorbeste Sf. Ap. Iacov si Sf. Ap. Pavel si care sunt doua categorii diferite. "Dar va zice cineva: Tu ai credință, iar eu am fapte; arată-mi credința ta fără fapte, și eu din faptele mele îți voi arăta credința mea." (lacov 2,18).
In fine ar fi mai multe de spus pe aceasta tema!

Last edited by tot-Laurentiu; 24.06.2018 at 17:16:05.
Reply With Quote