View Single Post
  #9  
Vechi 31.07.2015, 13:41:25
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Se vede din cuvintele tale ca esti coplesita de probleme. Citeste ce ne spune Parintele Cleopa despre demonul noroc. http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/33noroc.htm
Norocul nu exista. Exista purtarea de grija a lui Dumnezeu. Exista punctul nostru de vedere referitor la o situatie sau la un sir de evenimente.
Norocul si ghinionul sunt rezultate ale modului nostru de gandire. Daca avem o gandire pozitiva ne consideram norocosi iar daca avem o gandire negativa ne consideram ghinionisti. Nu suntem intr-un fel sau altul pentru ca asa ne-am nascut ci pentru ca asa am fost invatati sau asa am ne-am educat sa vedem lucrurile.
E o greseala sa vrei sa afli lucrurile dinainte...ti se spun anumite lucruri care se fixeaza in minte generand si anume emotii...cuvintele cantaresc enorm ("La început era Cuvântul și Cuvântul era la Dumnezeu și Dumnezeu era Cuvântul"); bazandu-te pe asemenea idei si ganduri tu iti proiectezi existenta.
Daca poti sa schimbi ceva? Asta numai tu poti raspunde intarindu-ti credinta in Dumnezeu, nelasandu-te coplesita de ce spun ghicitoarele si schimband putin modul negativ de gandire si de a infrunta problemele.
Fratele tau ce-si doreste? El vrea sa se insoare sau este dorinta voastra, a celorlalti din familie?
Tatal e bolnav, dar cati nu suntem bolnavi? Aveti grija de el cum se cuvine daca doar atat puteti face acum. Restul e la Mila lui Dumnezeu.

Sa va ajute Dumnezeu!


Multumesc pentru sfaturi,chiar sunt coplesita de atatea probleme,si certurile cu sotul si toate,chiar sunt la pamant!
Reply With Quote