View Single Post
  #9  
Vechi 28.07.2016, 11:35:37
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bublisor Vezi mesajul
Pentru ca am considerat ca este un site potrivit ce sustine formarea familiei si a iubirii atat de partener si de parinti. Am crezut ca o sa primesc sfaturi sincere de la oameni cu principii sanatoase.
Mă bucur dacă asta dorești. Sfaturile n-ar fi prea greu de dat, dacă știm cât de cât care e voia lui Dumnezeu pentru noi. Familia e de bază. Din nefericire, în zilele noastre ajungem să întemeiem o familie tot mai greu, tot mai târziu și după ce am făcut destul de multe păcate, obișnuiți cu un mod de viață care nu implică credința.
Vestea bună, însă, este că păcatele pot fi iertate și că se poate pune început bun chiar și mai târziu.
Părerea părinților vizavi de viitorul soț uneori este înțeleaptă iar alteori nu. Ca să știi cum e, trebuie să o raportezi la niște principii de viață, să-ți răspunzi la niște întrebări.
Nu am timp să dezvolt răspunsul, însă mi-a venit în minte o carte care cred că e foarte de folos pentru cei care se pregătesc pentru familie: Ghid pentru dobândirea armoniei în familiile ortodoxe.

E o carte practică, cu întrebări și teste la care trebuie să răspundă ambii parteneri. Și nu e doar pentru cei căsătoriți, ci și pentru cei care intenționează să se căsătorească. Doamne ajută!
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote