View Single Post
  #10  
Vechi 07.09.2022, 08:25:36
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
...
În primul rând că Iisus nu poate fi anticipat ce ar fi făcut, și pe Apostoli îi surprinde când le zice să se depărteze de țărm și vine pe mare, de se sperie apostolii că e nălucă și are și alte momente, când trece prin ușile încuiate, aproape în fiecare episod biblic îi surprinde...
Daca Il vezi pe Iisus ca Dumnezeu nu vei intelege ca si tu poti face la fel, insa daca crezi ca e om, atunci te vei stradui sa faci ca El.

Inchipuie-ti ca Iisus nu a mers pe mare, ci i-a invatat pe uncenici "sa mearga pe mare".
Marea este simbolul societatii, a acestei lumi in care ne-am nascut, iar Iisus S-a detasat de ea complet, a trait cu totul "deasupra" ei si de aceea el spunea:

33. Acestea vi le-am grăit, ca întru Mine pace să aveți. În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea.(In16,33)

Petru a reusit partial, cat timp s-a uitat la Iisus, insa cand s-a ingrijorat datorita vantului care agita marea, adica "evenimentele lumii", acestea l-au coplesit si tot Iisus l-a "salvat".

De asemenea, a trecut prin usile incuiate dupa ce a inviat, niciodata inainte, cat era om simplu, nascut normal, nu inviat.

Ar fi bine daca ai citi "printre randuri", caci de multe ori are alt sens dacat ce crezi ca scrie.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote