View Single Post
  #266  
Vechi 24.08.2016, 15:37:15
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Ce apostazie? Domnul nostru Iisus Hristos nu este ortodox, catolic, protestant sau de orice alt cult crestin, ca sa nu zic secta. Ba mai mult, El este evreu, El este Calea, Adevarul si Viata, Alfa si Omega, inceputul si sfarsitul. Puterea Creatoare si sursa a Eternitatii. El apreciaza orice om care crede in El si isi pune viata in mainile Lui.
Oamenii au scindat crestinismul in o mie de parti din cauza cerbiciei si a contradictiilor lor, nu Dumnezeu. In caz ca nu stii, evreii ne considera de asemenea o secta. Asa ca depinde in ce religie te nasti.
Si cu toate acestea, Iisus te poate salva chiar daca te nasti in religia Islamica, asa cum se intimpla minuni in prezent cu multi dintre musulmani care se convertesc la crestinism prin vise si viziuni.
Dar pentru ca traim intr-o societate civilizata, trebuie sa respectam religia in care ne-am nascut si daca se doreste, sa se dea cele cuvenite cultului respectiv. Dar nu sa facem totul orbeste doar pentru ca asa se face.
Da, mie imi place sa cercetez din ce in ce mai mult, sa caut, sa aflu, sa-mi pun intrebari, sa ies din sfera gandirii automate, o gandire care ruleaza doar dupa script-uri scrise in limbaje formale si tipicare.

Last edited by veilur; 24.08.2016 at 15:42:09.
Reply With Quote