View Single Post
  #38  
Vechi 18.04.2019, 14:30:22
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Pentru Iorest

Citat:
În prealabil postat de Iorest
Uite mai precis ce m-a deranjat, pe lângă reluarea acelorași teme iar și iar:

Citat:
Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul

Ca să nu le strecori oamenilor îndoiala și neîncrederea în mâncarea și beutura lor nu înseamnă că ar fi bine să le recomanzi babilonul tuturor mâncărurilor și băuturilor gLhumii devenind insistent și plin de oferte patronate de ortodoxie.
Eu nu am încercat să fiu insistent cu nimic, nu cunosc personal proiectul, nu fac reclamă la cafea, nu voi ajunge poate vreodată acolo.
Dacă erai atent la ce am scris în postarea respectivă observai că vorbeam cu toți cititorii acestui thread, cu toți domnii și doamnele, cu toți domnișorii și domnișoarele.

Citatul nu se adresează unei persoane anume, ci tuturor și e un fel de impersonal adresat către persoana a II-a, către potențialul om de'' bine'', un fel de comunist travestit în creștin, care pentru a nu strecura îndoiala, necredința lui în consumatori, atunci face invers, e în stare să recomande babilonul tuturor mâncărurilor și băuturilor gLhumii devenind insistent și plin de oferte patronate de... ortodoxie.

Păi tu nu ai făcut asta ci tu ai lăudat niște inițiative nevinovate. Eu în citatul dat nu mă refer la fapta ta de a lăuda inițiative vrednice de laudă ci la un comportament vicios al unor creștin ortodocși care plini de bună intenție, ca să nu greșească, slujesc defapt interesele lumii și ale marelui babilon plămădit din mâncare, desfrânare și răzbunare.

Mă înțelegi dragul meu că nu era vorba de tine și nu făceam aluzie la tine?

Era o concluzie bazată pe unele observații din viața de zi cu zi, lucruri care dealtfel mi se întâmplă mie, practic eu eram cel la care făceam aluzie. Nu are legătură cu tine directă sau indirectă.

Tu ai crezut că bat apropoul și te jignesc pe tine ca să-ți dărâm threadul sau frumoasele cuvinte la adresa celor ce s-au jertfit pentru alții.

Inițiativa lor e bună. Inițiativa ortodoxă a celor ce au investit timp și bani pentru a le oferi copiilor un loc de socializare deci e foarte bună.

Eu vorbeam de cafea și de alte droguri și de viciul creștinilori neînțelepți care pentru a nu băga îndoiala în mâncarea sau băutura oamenilor otrăvindu-i atunci merg și devin slugile babilonului lumii plin de mâncare și băutură, de droguri și desfătări luxoase neânțelegând ei că oamenii se mențin prin ele în lepădare și uitare de Dumnezeu.

Iartă-mă dacă dumneata ai crezut că tangețial mă refer la tine ca la un răufăcător dacă am folosit impersonalul persoanei a II-a. Vorbeam așa cu cineva... din care nici măcar eu nu eram exclus.

Te rog revezi postarea mea și vei constata că nu mă adresez ție ci tuturor celor interesați de acest subiect. Îmi spun cinstit părerea și ceea ce cred iar asta nu trebuie să te jignească dacă am încercat să deosebesc grâul de neghină. Practic am încercat să curăț această inițiativă de lăudat de fermecăturile celui rău care amestecă răul cu un miros dulce de cafea, de alcool, de tutun bun și cu poze sau filmulețe cu fete... și cu tot felul de bârfe și denigrări.

Deci eu vorbeam de viciul cu care avem de luptat, iubind în același timp mântuirea viciosului și respectând interlocutorul care a generat un fir de discuție atât de important și de frumos.

Iartă-mă dacă am clarificat și am lămurit postările mele pentru a nu da naștere la tot felul de interpretări. Dacă tu vezi că am făcut altceva, ești liber să crezi ce vrei. Eu sper că am lămurit postarea mea legată de cafea.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 18.04.2019 at 14:50:07.
Reply With Quote