View Single Post
  #1447  
Vechi 19.08.2019, 01:18:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

- "RUGĂCIUNEA ESTE ÎMPĂRĂTEASA TUTUROR FAPTELOR BUNE".(Sf.Isac Sirul).

- Cine realizează, că cel mai greu lucru este să ne rugăm?

- Dă-i omului să muncească, să robotească, gospodina să trebăluiască, de unele și de altele, dar nu-i spune niciodată omului să se roage.

- Lasă-l pe om să sape grădina, să răstoarne pământul, dar nu-l îndemna să se roage.

- Dar când pe om îl așezi în genunchi cu cărticica de rugăciuni în mână o să-i apară starea de neliniște și de explicații veșnic copilărești:
-"Hai părinte, dacă stăm toată ziua numai să ne rugăm, o să ne pice din cer cele necesare"?

- Într-adevăr cel mai greu lucru pe care nu-l poate face omul, este acesta, să își unească voință personală cu voință a lui Dumnezeu, cum zice psalmistul:
"Legea Ta cugetarea mea este".(Psalmul 117).

- Singurul lucru pe care poți să i-L dai lui Dumnezeu și să-L convingi că îL iubești, ca să te asculte, este doar sfânta și dumnezeiasca rugăciune.

- "Adu-I Domnului roada buzelor tale și va fi jertfă bine primită."

- "Doamne, auzi rugăciunea mea, ascultă cererea mea, întru credincioșia Ta, auzi-mă, întru dreptatea Ta."(Ps. 142).

- Fără sfânta rugăciune nu vom dobândi nimic sufletesc, o spune chiar Domnul Hristos:
"Fără de Mine, nu puteți face nimic".(Sf.Evanghelie).

https://youtu.be/ChAzT8Ce87E
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote