Subiect: intrebare
View Single Post
  #37  
Vechi 24.07.2009, 09:10:50
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit dear,...

draga elena,stii ca este o vorba:ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se indeplineasca.Nu mai fi atat de sigura pe ratiunea ta."e complicat sa te imparti intre doua linii contradictorii,sa-i dai argumente ratiunii cu inima sau sa-i spun inimii sa taca si sa fie mai desteapta,e complicat cand vrei o imbratisare si stii ca trebuie sa te protejezi de ea,ca ai nevoie de apropiere si totusi stii ca trebuie sa mentii distanta.sa cauti o forma de contact si sa stii ca nici macar nu ar trebui sa te apropii de ea ,"...e tare ,tare greu...Tu ,te-ai dus la acest calugar ,din DORINTA de a o vedea pe sora ta sanatoasa.AI CREZUT in puterea acestui duhovnic,inca de cand ti l-a recomandat cineva.ASTA te-a fascinat de la inceput!!!! PUTEREA LUI !!!!!Tu te-ai indragostit de HARUL LUI,INTELEPCIUNEA LUI, si de MINUNEA CE A FACUT-O CU SORA TA!!!! Faptul ca nu il poti asemana cu nimeni din viata ta ,din lumea ta, sa zic asa,te-a fascinat,te-a derutat,te-a emotionat.Cu cat crezi mai mult ca nu poti atinge si nu poti sa iti realizezi VISUL, cu atat mai mult creste DORINTA!!! E daca vrei "LUCEAFARUL" lui Eminescu-"Luceste c-un amor nespus,Durerea să-mi alunge,Dar se inalta tot mai sus,Ca să nu-l pot ajunge." .El s-a detasat voit de "lumea" asta ,spre "lumea" spirituala ...fapt ce il face DEOSEBIT si tu stii asta..Asta iti place la el ,asta te atrage la el,"parfumul duhovnicesc"ce il emana ,LOCUL in care traieste,tot ceea ce face ACOLO ,de astea te-ai indragostit...Gandeste-te ca l-ai atrage inapoi in viata tumultoasa in care traim noi zi de zi ,si ai constata ca nu e cel de care te-ai indragostit.?(- "Dar nici nu stiu macar ce-mi ceriDa-mi pace, fugi departe O, de luceafarul din cer,M-a prins un dor de moarte." -)Ce vei face ???E greu de spus...Sau ce va face el?? E usor de dedus....asa ca ,draga mea ,aduna mai multe lucruri care fac dovada ratiunii si dicteaza inimii dupa ce ai facut din ele niste reguli...si vei vedea ...ca "apa de ploaie nu mai imbata"...
Reply With Quote