View Single Post
  #20  
Vechi 12.11.2008, 08:43:00
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu ceva ani in urma am avut un necaz. Cu inima plina de durere am urcat dealul Cetatuii..am intrat in biserica dar nu aveam puterea sa merg la altar la parintele meu. Am ingenucheat langa coloana din mijlocul bisericii si am inceput sa plang cu capul in pamant. Era traziu..aporpae pranz, slujba se terminase, parintele trebuia sa mearga sa faca perfuzia. Stiam! dar tot nu avem putere sa ma ridic..deodata simt pasii parintelui si mirosul specific pe care sfintia sa il imprastia (cei ce au fost stiu ca parintele miroasea a MIR). Am inceput sa plang si il rugam IN GAND sa NU plece...sa ingenucheze langa mine si sa ceara ajutor ca eu nu mai pot...atata durere aveam... Si ce credeti? Ii aud pasii cum se intorc..ridic capul si il privesc..era in genunchi langa celalta coloana..amandoi singuri in biserica goala ingenucheati..acestea era parintele Teofan..un sfant in viata...un sfant ce a stat ascuns intre colinele Iasiului..

O femeie se straduia de multi ani sa ramana insarcinata. Cu rugaciunea si Mila Domnului a ramas gravida chiar cand parintele a plecat la cer. Dar..medicii i-au spus sa avorteze, este batrana si viata ii este pusa in pericol. Ce credeti ca a facut? Cand a venit vremea sa nasca a mers la parintele la mormant si i-a spus: parinte eu am dus copilul asa cum mi-ai porucncit dar acum tu ajuta-ma sa-l nasc! Femeia este o prietena de a mea si are acum un baiat sanatos..il cheama Teofan.

La inmormantarea parintelui am vazut (printre alti mii de pelerini) un barbat cam la 1.90 ce se tanguia langa sicriu. Am intrebat un calugar cine este de plange atat de tare? Imi spune monahul D. pai acestea acum vreo 7 ani a avut un accident si a venit la parintele in carut dar din mila Domnului si cu rugaciunile parintelui iata-l! Cand s-a insanatosit a urcat in GENUNCHI TOT DEALUL CETATUII PENTRU A MULTUMI MAICII DOMNULUI SI PARINTELUI Teofan...
Reply With Quote