View Single Post
  #7  
Vechi 16.05.2011, 22:24:52
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Imi place

culeasa de pe un blog
autor: Arhanghell


"
I'm shying from the light...
I always loved the night...
And now you offer me eternal darkness...
One caress... songs of faith and devotion...


imi place sa-mi imaginez ca sunt in viata, din cand in cand, din ploaie in ploaie si din inzapezire in inzapezire, imi place sa cred ca exista puteri mai inalte decat ratiunea...
imi place ca pot inca crede in aripi nevazute...
imi place ca dupa soare apare luna, ca dupa ceea ce stiu se afla ce nu stiu, imi place ca evidentul se ascunde dupa picaturile de lumina, apusul...
imi place ca exista oameni si ca ii pot uri pe atata cat ii pot iubi si ca exista timp care imi ofera posibilitatea asta...


imi place ca inca mai pot crede ca orice este posibil, ca binele poate fi rau si ca nimicul poate fi totul...
imi place ca exista oameni care se gandesc la mine...
imi place ca sunt singur si ca pot experimenta atatea...
imi place ca iluzia este aceea care nu poate fi definita si nu stiu cu adevarat decat faptul ca ea exista...
imi place sa ma duc la film urcandu-ma la etajul trei intr-o sala goala si sa-mi intind picioarele pe spatarul scaunului din fata...


imi place sa ma pierd printre frunze cazatoare,
primavara...
imi place sa-mi ridic bratele in pozitie orizonatala si ascultand vantul sa ma imaginez dus pe aripile sale, un bulgare de zapada primit in fata ca din greseala de la o fata al carei nume nu-l voi afla niciodata,


imi place inghetata cu aroma de cer innorat in plina vara, placinta de mere in diminetile ploioase...acea stare de mahmureala si irealitatea ce o ai cand te trezesti dintr-un vis ce deabea ti-l mai amintesti dar despre care stii mai multe decat stii insasi despre intreaga viata si realitate, toate melodiile scrise vreodata de martin gore...cantate...
toate cantecele de pe the joshua tree scrijelite de bono pe bucati de inimi rupte...

imi place ca am libertatea de a ma imagina intr-un alt loc intr-un alt timp si totusi in aceeasi viata...imi place albastrul, rosul,.verdele, negrul,
zambetul unei anume fete ascunzand eternitatea, timpul si tot secretul existentei in micile sale brazde subtile sapate in carne...imi place ca eu sunt singurul ce stie anumite lucruri,

imi place sa cred ca eu sunt singurul ce vede diverse lucruri, ca anume lucruri se intampla aproape numai pentru mine...imi place sa stau treaz noaptea pana in dimineata fara nici un motiv, imi place sa-mi mazgalesc incheieturile degetelor si linia vietii, sa-mi scriu ozzy pe falange cu pixul lasand mana libera timpului a le sterge doar pentru a o lua iarasi de la capat...

imi place sa bat strazile noaptea de fiecare data cand am ocazia...
sa ma ratacesc printre cuvinte...

imi place lipsa mea de consecventa cateodata, iar alteori aducandu-ma pe marginea prapastiei ma face sa ma gandesc la zei si la nemurire...imi place ca pot crede...

imi place viziunea mea asupra malurilor marii in plina iarna, asupra valurilor, reflectiei soarelui in zambetele diminetii, cararile muntilor nebatute nici de pasul ultimelor capre negre de pe lume...

imi place sa ma inchipui aruncat in bratele ei departe de tot si de toate...
imi place ca uneori imi par atat de destept iar alteori doar cel mai incompetent si prost om de pe lume...imi place sa cred ca nu exista o ordine fireasca a lucrurilor,


imi plac grapefruit-urile fara zahar, fara miere sau indulcitori de alte feluri...
conceptul de libertate absoluta...

imi plac toate acele cateva zile dinaintea unui eveniment la care entuziasmat am sa iau parte..

imi place primul miros al iernii...


imi place ideea de a avea propria mea casa cu o camera aproape goala in afara de o canapea, un semineu si o masa de sah aruncata in centrul ei pe o masuta asezata la randul ei pe o blana de urs mort de batranete,


imi place ideea de a sta culcat alaturi de ea cu privirile furate de tavan pe o muzica a mintilor noastre tinandu-ne strans, strans de mana...

imi place sa dansez in cantitati echitabile atat inauntru cat si inafara,
acea stare ce o ai alaturi fiind de cineva, cand sensul lumii se pierde si devii parca un nor plutind pe o briza de mare...

imi place sa construiesc trecuturile oamenilor pe numai o singura privire...
imi place sa fiu inspirat,
filmele alb-negru din anii douazeci fara sunet,


imi plac dupa miezul noptii acele filme horror inca mai pastrand un dram de bun simt in ele...
imi place sa ma asez la geam, calatorind cu trenul si sa ma las dus in acea irealitate ce se desfasoara in fata pupilelor mele...
zapada...


imi place ideea acelei ultime batalii luptata in numele unei cauze pierdute,
ploaia de vara cu toate fulgerele si traznetele de rigoare...
a ajuns sa-mi placa acel cosmar ce mi-a bantuit copilaria din care nu-mi mai amintesc decat senzatia puternica de teama de dupa...

imi place sa pierd atunci cand toti gasesc placerea in victorie...

imi plac versurile lui nichita stanescu...

imi place sa stau pe podea sprijinit de orice cu ambele picioare intinse sau doar cu unul...imi place sa stau pe jos sprijinit de orice ghemuit aproape ca o pisica...imi place ideea de a fi salbatic...

imi place ca nu exista text pe care scriindu-l sa nu gresesc macar o litera ori un semn de punctuatie...

imi place sa ma imbrac atipic, sa gandesc, sa zambesc...atipic...
imi place ideea de a pleca undeva, oriunde cu un bun prieten,
imi place o sticla de bere Ursus. oricand...
sa impart o melodie speciala cu cineva... special...


imi place ideea de a muri de unul singur intr-un varf de munte de unde se poate intrezari eternitatea...

oamenii sinceri...
oamenii care dau importanta cuvintelor spuse,
jack nicholson, anthony hopkins...before sunrise...
crima perfecta...sa fac lucruri fara sens pentru altii dar care inseamna atata...

imi place sa urmez acea voce soptindu-mi uneori secrete nestiute de nimeni,

imi place cand o anume ea isi desface cu atata voluptate parul sub privirele mele,
imi place sa ating atunci cand vad si sa vad atunci cand ating, imi place sa pasesc pe o carare decat sa o admir intr-o poza, sa vad cu ochii mei un lan cu maci decat sa-l ating intr-o poza...

imi place sa primesc cate un mesaj in offline de la ea atunci cand ma astept mai putin la asta,

imi plac jocurile vechi...
acea istorie care este pe jumatate mitologie,
dioxidul de carbon aflat in bauturile racoritoare...

imi place jocul de rentz la o masa inconjurat de prieteni, imi place tot ce se intampla in doi,
imi place uneori sa-mi uit sursa tristetii,
alteori totul...

imi place sa ma cert uneori cu cei care merita,
imi place in general sa spun ca in loc sa traiesc, mor...

imi place uneori sa ma plimb cu rolele prin herastrau dupa miezul noptii,
sa caut inspiratia prin cantecele greierilor la lumina lunilor pline...
sa fiu..."
Reply With Quote