View Single Post
  #11  
Vechi 10.07.2009, 20:46:46
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Vrei sa aduci discutia pe meleaguri

lipsite de civilizatie? Crezi dumneata ca asa poti convinge pe cineva ca nu are dreptate?
Cat despre carte,eu tocmai am tocit multe dar dumneata se pare ca te bizuiesti numai pe Noul Testament care afara ca sau straduit cei care lau scris sa aiba formatul Vechiului Testament ,din pacate nu prea se sprijineste pe faptele istorice care sunt nediscutabile.
De exemplu, existenta in realitate a lui Iisus nu sa gasit in nici un alt document din acele timpuri.
Asta, daca nu ai stiut este marea intrebare la care inca nu sa gasit raspuns cu toate cercetarile teologice si arheologice.
Dupa una din teze,crestinitatea nu sa infintat deloc in teritoriul Tarii Sfinte ci in Roma si mai tarziu in Bizant care azi este cunoscut ca Istambul sau Constantinopol.
Zau ca nu vreau sa jignesc sau sa enervez pe nimeni. Vreau sa discut si sa dovedesc ca am dreptate.Sunt gata sa primesc alte teze daca sunt si ele bazate pe fapte reale, nu pe traditii sau "minuni"care au trecut verbal din tata in fiu timp de sute de ani.
Reply With Quote