View Single Post
  #29  
Vechi 31.07.2009, 17:08:42
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Numai nu avea dumneata grija de soarta mea

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
mda.. dumneata cred ca nu crezi in nimeni; nu vrei decat sa te certi. Tertulian, Tacitus, Flavius (cat de mult difera de dumneata acest adevarat evreu, care a inteles originea omului) au depus marturie despre Iisus Hristos evreu prin nastere si neam si mai ales, prin voie divina Mesia. Si in orice caz mai ales decat dumneata care te autointitulezi "evreul cel ales" Ma indoiesc ca esti evreu... un evreu il recunoaste pe Dumnezeu Atotiitorul si Pe Fiul Lui spiritual. Probabil dumneata esti un saducheu... unul ratacit, care vede consistenta doar in materie... nu te obliga nimeni sa-i recunosti demmitatile lui Iisus Hristos. Dar tare ma tem ca nici El nu te va recunoaste pe tine ca om (sau fiu al Omului). Pentru ca nu poti trai alaturi de cineva care nu te suporta...
ca sti tu, noi evreii am invatat din istoria noastra ca cel mai potrivit pentru noi este sa avem noi grija de poporul nostru si ti-as recomanda sa te straduiesti si dumneata sa faci la fel. Eu nu ma cert nici cu prostii ca nu pentru asta sunt aci. Cat despre indoiala dumitale ca sunt evreu,asta cred ca trebuie sa fie problema dumitale ca eu locuiesc si traiesc in Israel.
Ia mai citeste dumneata ce am scris iainte,dece evreii nu cred ca Iisus este Mesiah.Poate si dumitale nu ti-ar strica sa inveti ceva despre evrei si Judaism. Nu ca sa te convertesti ca am explicat ca Judaismul se impotriveste misionarismului si a deveni evreu la cine nu s`a nascut evreu este aproape imposibil.Asa ca poti invata fara ca asta sadauneze credintei tale. Poate dupa asta o sa intelegi ca si evreii sunt oameni si nu demoni.Numai asta.
Reply With Quote