Subiect: postul copiilor
View Single Post
  #9  
Vechi 31.07.2010, 19:12:10
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Mi-a sarit in auz afirmatia ca toti musulmanii de la virsta de 7 ani in sus tin post negru zilnic de dimineata si pina la apusul soarelui. Si nu li se mai anemiaza copii si nu mai fac tot felul de carente si de ...dereglari. !
Daaa.
Mi-ai adus aminte de o intamplare. Eu am fost profesoara la o scoala internationala si am avut si elevi musulmani. Tin minte ca in perioada ramadanului unii copii tineau postul negru...desigur ca tinea cine voia, mi s-a parut ok ca nu erau obligati de parinti.
Dar spectaculos pentru mine erau doi fratiori de 6 ani care tineau acest post si in ciuda acestui fapt erau atat de energici si de sclipitori la invatatura ca ma intrebam in sinea mea oare cum este posibil?
Eu faceam meditatii cu ei si in particular si vorbeam cu parintii lor despre acest post si imi spuneau ca le puneau pachetel in ghiozdan dar ei nu voiau sa manance...era absolut alegerea copiilor.
Experienta culturala si educationala pe care am avut-o in aceasta scoala, m-a ajutat sa mai invat cate ceva si sa vad cu alti ochi anumite aspecte ce tin de viata si trairile acestor oameni...

Acum referitor la subiectul topicului: eu cred ca trebuie sa nu exageram obligand dar nici sa ignoram invatatura...prin educatie religioasa si prin propriul vostru exemplu ca parinti eu sunt sigura ca puteti inocula copiilor de la o varsta frageda postul. Acum imi veti spune ca ei au nevoie de vitamine...etc. Dar eu va spun ca hrana sanatoasa nu consta doar in lapte si carne...iar o data sau de doua ori pe saptamana daca vor manca o mancare de post cu salata...niste fructe, cu siguranta nu se vor anemia.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote