View Single Post
  #1639  
Vechi 29.03.2011, 19:51:23
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu am timp sa raspund la tot mesajul, din fericire a mai raspuns si Alin. Va sfatuiesc sa citti vietile sfintilor sau patericele sau alte carti ortodoxe, pentru ca dvs. v-ati apucat sa talmaciti Biblia nefiind la inaltimea duhovniceasca a sfintilor sa o si intelegeti exact.
Pentru ca oricine stie sa citeasca poate citi Bbilia, dar nu toti o pot intelege si cad in diverse invataturi paralele, cum s-a intamplat cu protestantii (zeci de mii de culte).
Uitati ca si un diavol poate spune ca Iisus e Fiul lui Dumnezeu: "Ce ai cu mine, Iisuse, Fiul lui Dumnezeu Celui Preainalt? Rogu-Te, nu ma chinui! Caci poruncea duhului necurat sa iasa din om, pentru ca de multi ani il stapanea" Din povestirea despre demonizat.
Dimpotriva, parintii ne sfatuiesc daca avem o viziune sa nu credem in ea chiar daca ar fi de la Dumnezeu, pentru ca nu stim a o deosebi.
Chiar in cartea recomandata de mine era povestirea cu vraciul african care vindeca cu ajutorul ingerilor cazuti. Partial e adevarat ce spui, in urma acestor vindecari li se intampla ceva mai rau apoi. Dar pot fi vindecari ale bolilor pe care le-au facut chiar ingerii cazuti. Ceea ce spune vrajitorul african e detaliat. Acesta a devenit apoi crestin (probabil protestant).
Catalin,

Ma bucur ca ati inteles ca vindecarile de la diavol nu sunt vindecari adevarate ci inselari, minciuni, care te fac sa crezi ca vei fi vindecat pentru a ajunge si mai rau. Este mana intinsa pentru a te afunda si mai tare. Niciodata nu va vindeca diavolul un om pentru simplul motiv ca nu are aceasta putere, el are doar puterea de a minti, de a insela si de a distruge si nicidecum cea de a apropia omul de Dumnezeu si de a-l vindeca. Diavolul nu poate fi doctor nici trupesc si nici sufletesc, ci el este un distrugator priceput pentru ambele.
Acum va rog sa iesiti din cadrul necrestinilor si sa treceti la crestini, pentru ca aici vorbim despre crestini, si cand veti auzi de o vindecare la crestini sa va informati daca omul respectiv este cu adevarat vindecat sau dimpotriva, dupa ce a parut ca este vindecat, a cazut in boala si mai grea. Stiti ca pomul dupa roade se cunoaste. Bine-nteles ca exista vindecari ale bolilor facute de diavol, si aceste vindecari se fac doar cu puterea lui Dumnezeu. Si bine-nteles ca exista oameni care, vazand vindecarile facute cu puterea lui Dumnezeu se convertesc ulterior. Altii insa nu, raman orbi in continuare, nevazand in acea vindecare lucrarea lui Dumnezeu.

V-am spus ca am citit vieti de sfinti, si citesc in continuare, ca nu ma opresc cu cititul. Patericul il am si in varianta audio, si l-am ascultat si pe acela. Si toate acestea se invart in jurul lui Iisus.
Cat despre inaltimea duhovniceasca a sfintilor, eu v-am spus ca nu ma tin de clasamente, ci ma tin de cuvantul Domnului care ne-a cerut sa evitam clasamentele, ba chiar mai mult, a multumit Tatalui ca va ascunde toate cate le zicea El de cei invatati, si le va descoperi celor mici. Si in timp ce multumea, cuvintele Lui se implineau pentru ca exact cei mici credeau in El si se vindecau si isi mantuiau sufletele prin credinta in El, doar la auzul Cuvantului Lui si la vederea minunilor pe care le facea, fara sa aiba nevoie de nici o alta explicatie. Iata ca inaltimea duhovniceasca este data oricarui om de rand, pentru ca mantuirea nu este rezervata unei categorii privilegiate, ci ea este data tuturor oamenilor. Si nu numai, Iisus a zis foarte clar ca nu a venit pentru cei drepti ci pentru cei pacatosi, nu cel sanatos are nevoie de doctor ci cel bolnav. Asa ca pentru mine nu numai ca nu au valoare cuvinte de genul "v-ati apucat sa talmaciti Biblia nefiind la inaltimea duhovniceasca a sfintilor", ba chiar dimpotriva, sunt convinsa ca Iisus a zis adevarul si ca atare Tatal Ceresc da toate acestea celor mici, care dealtfel vor fi si cei dintai, tot dupa spusele Domnului. Toti oamenii sunt indreptatiti sa inteleaga cuvantul Domnului tocmai pentru ca este un cuvant spus tuturor oamenilor, mai ales celor bolnavi care au nevoie de El, Cuvantul Lui este hrana pentru toti oamenii, si la toti oamenii le-a promis ca daca cer, vor primi. Nu numai sfintilor, ci tuturor oamenilor. Dvs insa nu pareti sa credeti ca Iisus isi tine cuvantul, aici este de fapt problema.
Daca dvs nu intelegeti cuvantul lui Iisus, cine va garanteaza ca aveti inaltimea duhovniceasca pentru a putea intelege cuvantul sfintilor la care nu le ajungeti nici macar la degetul mic? Cum o sa intelegeti dvs. cuvintele lor daca nu aveti inaltimea duhovniceasca pe care o au ei pentru a putea intelege ceea ce au inteles ei? Cam aici este problema...

Last edited by Adriana3; 29.03.2011 at 20:08:38.