View Single Post
  #191  
Vechi 12.02.2014, 20:01:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cine se ceartă cu tine?
Chiar nu realizezi că doar în mintea există "ceartă"?
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Raport pentru ce?
Poate a scris aiureli cu alte ocazii, dar ce a scris in acea postare care te-a suparat, e de bun simt, pacat ca nu poti sa recunosti.
Stiti si voi zicala cu cine se asemana se aduna. E bine ca v-ati mai dat odata arama pe fata.
Sa ma refer mai intai la afirmatiile lui Dalian. In primul rand stireana a fost banata doar pentru ca a spus cuiva ceva de genul gandire sectara, la prima abatere. Datorita frustrarii sale din discutia despre ecumensim, Dalian incearca de cateva mesaje sa ma sicaneze si la acesta discutie. La doua mesaje nu i-am raspuns, vazand ca nu-l bag in seama imi scrie ca sunt "ignorant infumurat" desi nu a scris nimic la subiectul cu icoane.
Dar sa vedem ce a facut Dalian de la inceputul topicului. Eu aveam o discutie cu Eliza. Fara sa scrie nimic despre subiect, a scris vreo cinci mesaje ca spun erezii sau ca sunt eretic, fara sa ii adresez vreun mesaj. La inceput nu l-am bagat in seama, apoi m-am amuzat, dar apoi i-am cerut sa inceteze sau sa aduca si dovezi, pentur ca nu spunea nimic, doar trola. Mai rau a facut, pana i-am spus de admin.
Dar asta stiti si voi pentru ca ati comentat si voi si chiar i-ati spus ca bate campii. Dar acum, pentru ca voi nu puteti recunoaste niciodata ca ati gresit, dati dreptate oricui va gadila orgoliul si va da dreptate.
Mai ales ca sunt acuzat pe nedrept, ce spun eu e adevarat si chiar si un copil poate sa inteleaga ca e corect. Doar ca pentru unii mandria e atat de mare ca nu ar putea recunoste niciodata ca au gresit cu ceva, ar face orice ca sa nu fie nevoiti sa faca asta.
Asadar, va rog sa imi aratati din mesajele mele de pana acum pe forum unde am scris ceva gresit legat de invatatura ortodoxa (ca sa aratam semidoctismul). Iar cand am scris ceva gresit (nu legat de invatatura, de exemplu in cazul a ceea ce a spus Papa) am recunoscut imediat ca am scris ceva gresit (ca sa demonstram infumurarea). In plus, cand am atacat eu pe cineva de la primul mesaj sau fara sa fiu atacat primul.
Sa vedem acum invers, ce faceti voi. Alin a si zis ca el n-a gresit niciodata pe forum, deci nu a recunoscut niciodata ca a gresit, pentru ca nu a avut ce. Din cate am vazut (poate ma insel), nici Ovidiu nu a recunoscut vreodata ca a gresit, probabil si el e apropae infailibil. Desi ambii, numai in discutiile cu mine, spuneati lucruri eronate.
Sa vedem cum e cu agresivitatea, care spuneti voi ca e doar o inchipuire.
Ovidiu, nu despre tine spuneau si altii ca esti agresiv si fara bun simt, in special de sex feminin? De obicei intr-o discutie din primul mesaj etichetezi interlocutorul, dandu-ti o parare pe care o consideri aprioric infailibila. Si continui la fel, mai ales ca nu poti recunoaste ca gresesti.
Alin, de tine nici nu mai spun, daca nu ma insel chiar zilele astea a plecat Adriana din cauza ta. Pe celalalt forum ai intretinut o cearta care i-a oripilat pe membrii, multi cerand sa fie dezabonati, plus ca iti bateai joc de un preot. Pe acel forum nu se certa nimeni, ca aici.
E firesc sa va placa acest gen de atmosfera si oamenii care se comporta la fel. Mai rau e ca voi ati ajuns sa credeti ca asa e normal, si chiar sa va gasiti scuze pentru comportarea voastra. Ati ajuns sa va inraiti (daca nu erati asa dinainte) si sa spuneti ca asa e normal. Si sa ii faceti si pe altii sa accepte aceasta atmosfera si poate sa devina la fel. Chiar si pe forumuri care nu sunt ortodoxe nu se comporta oamenii asa. Iar in viata reala cu atat mai putin, daca nu intalnesti doar oameni care intorc si celalalt obraz e posibil sa se lase cu ochi vineti de obicei.
Avand in vedere toate acestea, si pentur ca nu suntem la prima discutie de acest gen, as vrea ca sa nu mai interactionam cat mai raman eu pe forum, consider ca astfel de discutii sunt fara rost, cel mult doar ca sa ramai cu un gust amar.
Reply With Quote